Premiér Petr Fiala (ODS) o víkendu prohlásil, že potřebuje osm let na to, aby se české mzdy vyrovnaly těm německým. Podle Půty není Fiala prvním premiérem, který něco podobného sliboval.
"Ty sliby zaznívaly už na začátku tohoto století. My jsme sice sousední kraje s Německem, se Saskem, ale já bych byl rád, abychom se nerovnali s těmi průměrnými platy hned za hranicemi, protože to je jedna z nejchudších oblastí v Německu, abychom se dívali spíš do těch center," okomentoval.
Podle Půty jsou podobné sliby důkazem o tom, jak se politika vyprazdňuje. "Jednoduchá marketingová sdělení mají dohnat volební programy. Myslím, že to nejsou typická slova pro pana premiéra Fialu, že za tím spíš stojí marketéři, kteří ho v posledních týdnech nutí k tomu, aby svoje vyjádření zjednodušoval a směřoval je trochu k lidem, kteří nemají čas ani chuť číst delší souvětí," prohlásil Půta.
[chooze:article;value:584028]
Podle něj se ovšem podobná prohlášení stávají standardem. "Politika – ukázaly to i americké volby – je dneska bohužel víc o těch prohlášeních a o silných slovech, méně o programech, o realistických vizích toho, co může politika vůbec změnit. Když člověk vidí třeba to, jak se politika opravdu vyprázdnila na tiktoku a podobných platformách, tak z toho nemám žádnou velkou radost, ale je to bohužel realita, která dnes rozhoduje volby, a skoro bych si vsadil, že většina voličů se nakonec rozhoduje spíš podle emocí a podle pocitů než podle reálného dopadu politiky," dodal.
Je důležité lidem neslibovat věci, které nelze splnit nebo neberou v potaz možný budoucí vývoj, říká Půta. Má za to, že je potřeba do politiky investovat každodenní tvrdou práci a vše pečlivě vysvětlovat. Hlavně věci, které zařídit nejde. "O co já se snažím, tak je to, aby lidé věděli, že se na mě můžou obrátit se všemi jejich problémy, že se budu snažit minimálně si je vyslechnout a hledat cestu ke zlepšení situace," řekl.
[chooze:article;value:582143]
Tématem bylo také slučování menších obcí, které navrhuje například Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle Půty by bylo potřeba se zaměřit hlavně na ty nejextrémnější případy, jako jsou obce pod 100 obyvatel. Změny by se měly udát i ve větších sídlech.
"Já ale považuju tu debatu o slučování obcí za důležitou i v tom, abychom si řekli, a s tím souhlasím, že v těch malých obcích pod 500 obyvatel, možná pod 1 000 obyvatel, by neměla být státní správa, protože těžko po malé radnici může chtít stejné služby z pohledu státu jako po radnici 50tisícového nebo statutárního města. Ale zároveň to, že ty malé obce máme, znamená, že obyvatele mají blízko k rozhodování o tom, co se děje v jejich okolí," podotkl.
Upozornil ale také na příklad z Německa. "Já bych každému z obhájců dramaticky drastického slučování obcí doporučil, aby až pojedou třeba na vánoční trhy do Drážďan, tak aby odbočili do nějaké venkovské oblasti. A tam jsou dnes vidět konkrétní důsledky toho, když se to s tím slučováním samospráv přežene," navrhl. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
[chooze:poll;value:d4a55c003f6bc59ca9260c0994d013c22f45a3fa;layout:tn_nova]
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.