Moderní bydlení

Firma vyhrožovala spoluvlastníkům. Prodejte pozemek, nebo vás zažalujeme, psala

Zuzaně ještě za života její babička darovala pozemek v obci Dobrovíz, ve které žijí po generace. "Firma Viagem mě kontaktovala s tím, že chtějí vypořádat to spoluvlastnictví, že v něm nechtějí setrvávat, a přišlo mi to vlastně rovnou bez jakéhokoliv varování jako předžalobní výzva. Psalo se v ní, že jsem povinná ze zákona si s nimi vypořádat spoluvlastnictví. Buďto jim prodat můj podíl, anebo odkoupit ten jejich, ale že to musím řešit okamžitě," uvedla Zuzana Pospíšilová.

Paní Zuzana nebyla údajně první, kterou společnost kontaktovala. V obci Dobrovíz několik občanů obdrželo stejný dopis a zjistili, že s firmou mají spoluvlastnictví na nemovitosti. Na rozdíl od paní Zuzany ale předžalobní výzvě předcházela jiná korespondence. "Poslali nějakou cenovou nabídku pozemků, já jsem na to reagoval s tím, že chci, aby mi poslali jinou cenovou nabídku, a víceméně od té doby mě vlastně otravují s tím, že posílají předžalobní výzvy a že s nimi nekomunikuji. Přitom můj právní zástupce jim odepsal, že my ten pozemek prodat nechceme, ale naopak že ten pozemek, co oni nabyli, tak že ho odkoupíme," řekl pan Javůrek.

Asi první, co člověka v souvislosti s takovým příběhem napadne, je, jak je to možné? Společnost Viagem ale nedělá nic protizákonného. Naopak využívá toho, co jí legislativa umožňuje. "Stávající právní úprava již obsahuje nástroje na ochranu spoluvlastníka před možným zneužívajícím jednáním jiného spoluvlastníka. Podle § 1123 občanského zákoníku spoluvlastník sice se svým podílem může nakládat podle své vůle, nesmí to však být na újmu právům ostatních spoluvlastníků. O společné věci mají podle zákona rozhodovat všichni společníci," vysvětlila mluvčí ministerstva spravedlnosti Markéta Poslušná.

[chooze:article;value:566108]

​"Skutečně platí, že spoluvlastník může vyzvat ty ostatní, aby řešili rozdělení toho spoluvlastnictví, a skutečně může varovat, že se jinak obrátí na soud. Ale klíčové je, jakou formou tohle dělá a jestli by se v konkrétním případě jednalo o nějaké manipulativní jednání za hranou zákona, pokus o nějaké lichevní získání výhody proti tomu spoluvlastníkovi, ale to je skutečně potřeba řešit v každém případě jednotlivě. Byť je pravda, že ta výzva je hodně agresivní," poznamenal advokát Ondřej Preuss.

Majiteli firmy Viagem Přemyslovi Kubáňovi nabídli reportéři TV Nova osobní rozhovor na kameru, ale po úvaze odmítl. Zůstalo tedy u telefonického kontaktu. "Já si nemyslím, že bychom někde vyhrožovali soudem, ale u spousty těch pozemků jsme v pozici spoluvlastníka a jako spoluvlastník máme nárok na to uplatňovat svoje majetková práva v souladu se zákonem," řekl Kubáň.

Ve společnosti Viagem čerstvě zahájila na základě podnětů lidí kontrolu Česká obchodní inspekce (ČOI). Od roku 2021 eviduje na 60 stížností, nejvíc jich bylo v roce 2022. Za letošek eviduje zatím šest podání. "Spotřebitelé se na nás obrací ve svých podáních kvůli dikci, která vyvolává dojem, že v případě, že nepřistoupí na návrh této společnosti, který obdrželi, jim hrozí nějaká sankce," sdělil mluvčí ČOI František Kotrba.

[chooze:article;value:564596]

Od 1. července 2020 se změnilo předkupní právo k podílům na nemovitostech. Cílem bylo zjednodušit celý proces převodu nemovitosti, aby při prodeji nebo darování podílu nemusel spoluvlastník nejdříve oslovovat další spoluvlastníky, kterých mohla být třeba na garážových stáních i stovka.

Už jednou nový občanský zákoník předkupní právo zrušil a pak ho znovu obnovil. Teď se k tomu ale neschyluje. "Ministerstvo spravedlnosti ČR v současné době nepřipravuje legislativní návrhy, jejichž předmětem by byla změna ustanovení § 1124 odst. 1 OZ, respektive znovuzavedení předkupního práva spoluvlastníků ke spoluvlastnickému podílu," sdělila Poslušná.

Lidé by měli mít na paměti, že nikdo nemůže být nucen k prodeji svého podílu. Přestože zákon říká, že nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat, neznamená to, že jste k prodeji svého podílu nucení. Zároveň se nedoporučuje, abyste nabídku nebo výzvu k prodeji svého podílu ignorovali. Není od věci se obrátit na právníka, se kterým dáte odpověď zájemci o váš majetek dohromady.

Praktiky některých zájemců můžou být skutečně v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele, a to konkrétně s ustanoveními, která zakazují agresivní obchodní praktiky a zneužívání slabší pozice. "Mohou se obracet na Českou obchodní inspekci a v případě podezření například ze spáchání nějakého trestného činu i na orgány činné v trestním řízení," doporučil Kotrba.

[chooze:article;value:582310]

​Jakékoli návrhy na vypořádání spoluvlastnictví musí odpovídat tržní hodnotě. Ta by měla být stanovená nezávislým znalcem. "Každý rozumný člověk je schopný se v dnešní době informovat o tom, jaká je třeba cena pozemku v té dané oblasti," řekl Preuss.

Zvážit můžete také různé alternativy, jako je například reálné rozdělení nemovitosti, pokud je to tedy technicky a právně možné. Jednat můžete o smírném řešení ke spokojenosti všech stran.

Soudní řízení by mělo být až poslední možností, pokud se spoluvlastníci nemůžou dohodnout na rozdělení nebo vypořádání spoluvlastnictví. Soudní proces může být finančně i časově náročný, zejména bude-li třeba vypracovat znalecké posudky.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.