Přesně před měsícem začalo v Hustopečích nad Bečvou hořet 15 ze 17 havarovaných cisteren. Na místě byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Nyní už cisterny z kolejí zmizely.
Problémem je ovšem benzen, který se dostal do spodních vod a přilehlého jezera. Hasiči spolu se specializovanou firmou staví speciální stěnu, která by měla zabránit dalšímu šíření nebezpečné látky. "Byla navržena právě k ochraně toho přilehlého rybníka jezera. V současné době je vybudováno zhruba 180 metrů této stěny a první fáze počítá s 210 metry," řekl ředitel olomouckých hasičů Karel Kolařík.
Hasiči na vodní hladinu nasadili vysokotlaké čerpadlo. To má pomoci tomu, aby benzen rychleji odpařoval. Aby mohly sanační práce rychleji probíhat, vyhlásilo v pátek hejtmanství Olomouckého kraje stav nebezpečí. I když k tomu ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) vyzýval olomouckého hejtmana už ve středu, došlo k tomu až nyní.
[chooze:article;value:603189]
Hejtman prý neměl dostatečné záruky financování. Podle rozhodnutí vlády by je měl zajistit stát. "Dostal jsem informaci od pana ministra Hladíka někdy v pozdních večerních hodinách, že tedy materiál byl schválen," vysvětlil olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk.
Při stavu nebezpečí může krajský úřad zakázat lidem vstup do dané oblasti. Někteří cyklisté místem havárie projíždějí i když tam hasiči zasahují v protichemických oblecích. "Potřebujeme omezit možnost odběru vody ze studní a také se bude zakazovat vlastně přístup obyvatel do toho nejbližšího okolí té nádrže," uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIZP) Petr Bejček.
"Od začátku nikdo nemohl vědět, co bude jak bude, ale po těch 14 dnech od havárie, tak tam měli zvažovat vyhlášení stavu nebezpečí," kritizovala starostka Hustopečí Júlia Vozáková. Zatím se škody po úniku benzenu, který je podle ministra Hladíka nejspíš největším na světě, odhadují na více než tři čtvrtě miliardy korun.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.