Hradní stráž si vzala do parády mladou reportérku. Napřed ji zalehli, pak spoutali

Hradní stráž zajišťuje ochranu prezidentských sídel. Její členové nepřetržitě střeží Pražský hrad a zámek v Lánech a zároveň se připravují na různé krizové situace. Toho, co mají vojáci Hradní stráže na starost, je ale mnohem víc.

"Další bod, který zabezpečujeme, jsou reprezentační akce, státní návštěvy, nástupní audience velvyslanců, pietní akty, vzpomínkové akty, naše hudba zajišťuje koncerty. Potom jednou za nějaký čas inaugurace a velká akce, která se opakuje každý rok, je zabezpečení státního svátku 28. října, což je během roku největší akce, kterou děláme. S výjimkou inaugurace," vyjmenoval mluvčí Hradní stráže Jiří Havel.

My jsme měli jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku této elitní jednotky. Většina lidí si možná myslí, že práce Hradní stráže je jen o slavnostních uniformách, ale opak je pravdou. Štáb TN Live je zastihl v maskáčích a při tréninku boje zblízka.

[chooze:article;value:469120]

​Vojáci předvedli, jak si zkoušejí sebeobranu s noži a zbraněmi. Bylo vidět, že mají všechno v malíku – rychlí, precizní a rozhodní. Jejich pohyby jasně ukazovaly, že tady nejde jen o sílu, ale i o techniku a praxi.

Pak přišla chvíle, kdy si vše vyzkoušela i reportérka Kristýna Bezděková. A to už tak precizní nebylo. Byl to poměrně rychlý proces – během pár vteřin ležela na zemi, spoutaná a pod kontrolou. Kluci se s křehkou blondýnkou rozhodně nemazlili.

"Je to o tom, že když si představíte toho vojáka na strážném stanovišti a bude tam někdo, kdo je agresivní, a ten voják je tam sám, tak hned vytahovat zbraň není dobré. Vojáci musí umět sebeobranu a boj zblízka a jsou na to cvičeni," popsal výcvikář Hradní stráže David Musil.

[chooze:article;value:527386]

Když se Kristýna konečně postavila zpátky na nohy, čekal ji nácvik střídání stráží. Tentokrát to ale už nechala na hoších. Střídání měl štáb možnost později vidět i naostro a vojáci Hradní stráže znovu potvrdili, že rychlost a preciznost je jejich druhé jméno.

Z Pražského hradu zamířil štáb na ukázku zbraní. Tam bylo hned jasné, že když stráž mluvila o své připravenosti na jakoukoli situaci, skutečně věděla, o čem mluví.

"To je vlastně veškerá výzbroj, kterou používáme. Některá má specifické funkce, jako je granátomet, odstřelovací puška, zároveň jsou tady pozice na kterých mají RPG ruční protitankový granát, ale to nemají všichni vojáci," přiblížil velitel skupiny odstřelovačů Martin Plzák.

Stráž má k dispozici i trenažer na střelné zbraně. Tam si mohou vyzkoušel palbu například z pistole nebo samopalu CZ SCORPION EVO.

[chooze:article;value:587958]

​I toto měla reportérka možnost si otestovat. Simulace je skvělá možnost, jak se dostat do situace, kterou můžou vojáci zažít. Důležitá byla opět rychlá reakce, přesnost a soustředění.

Štáb dostal také historickou průpravu, kterou musí projít každý voják Hradní stráže, a podíval se i na uniformy, které jsou neodmyslitelnou součástí její tradice.

"To jsou uniformy z roku 1990, kdy kostýmní návrhář Theodor Pištěk pro prezidenta Havla vytvořil nové stejnokroje Hradní stráže, které byly poprvé použity 15. března 1990 při státní návštěvě," přiblížil praporčík Miroslav Sedláček.

Hradní stráž ale skrývá mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Kromě náročného výcviku mají v prostorách krejčovnu, kde se pečlivě připravují uniformy, posilovnu na udržování kondice, nebo dokonce vlastní hudebníky, kteří ukázali, že Hradní stráž je nejen o disciplíně, ale i o hluboké kulturní tradici, která ji definuje. Na celý díl pořadu Rozkaz zněl jasně se podívejte pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.