Hygienici varují před dárky pro děti. Hračky mohou být nebezpečné

Evropské předpisy sice jasně stanovují bezpečnostní standardy pro produkty určené dětem, tedy mimo jiné hračky, to ale ještě neznamená, že na trhu není řada takových, které je nesplňují. Odborníci proto vyzývají, aby se lidé měli na pozoru a sami posoudili, jestli vánoční dárek nemůže být nebezpečný.

"Hračky podle platné legislativy nesmějí způsobit dítěti jakékoli poranění nebo ho vystavit působení škodlivých chemických látek. To, aby hračka byla bezpečná a zdravotně nezávadná je povinen zajistit ten, kdo hračku vyrábí, dováží nebo ji pod svým jménem uvádí na trh," přiblížila hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

[chooze:article;value:582583]

​Spotřebitel to, zda hračka vyhovuje všem požadovaným kritériím, pozná tak, že na hračce či jejím obalu je uvedena značka shody s evropskými předpisy na bezpečnost hraček, označení CE. V podstatě je jakýmsi "pasem" pro vstup na trh EU. Bez tohoto označení se nesmí dovážet a prodávat.

"Osobně bych se vyvarovala nákupu až podezřele levných hraček z těžko ověřitelných zdrojů. Rizikové mohou být nákupy z neověřených e-shopů nebo některých tržišť," řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let Jitka Sosnovcová.

"Varovným signálem, že například hračka z plastů by mohla obsahovat nebezpečné ftaláty, bývá nápadná měkkost či vláčnost materiálu a chemický zápach," dodala. Dalším příkladem je uvolňování primárních aromatických aminů z barviv a formaldehydu zejména z textilních hraček, dále uvolňování polycyklických aromatických uhlovodíků, nitrasaminů z hraček vyrobených z pryží.

[chooze:article;value:578939]

​"Jedná se opět vesměs o látky, které při dlouhodobé expozici mohou způsobovat rakovinu. A právě expozice těmto látkám v dětství může být jedním z faktorů při vzniků nádorů i v dospělosti," uvedla Sosnovcová.

Problémem může být i použití zakázaných vonných alergenních látek, kterými mohou být navoněny některé hračky, případně i hračky imitující kosmetiku, aby byly pro děti přitažlivé. Tyto látky mohou způsobovat podráždění kůže, ale mohou i být příčinnou vzniku různých dětských alergií.

Pro malé děti může být nebezpečné také to, pokud hračka obsahuje malé nebo snadno oddělitelné části, které mohou děti vdechnout nebo spolknout. Příkladem mohou být různé skládačky či stavebnice obsahující malé části, ale i plyšové či textilní hračky s našitými prvky (knoflíky, korálky, magnety apod.).

[chooze:article;value:585120]

​Skrytým rizikem mohou být i nevhodně zvolené konzervační látky použité u hraček, které jsou určeny k přímému kontaktu s dětskou kůží. Jde zejména o tvořivé hračky, jako jsou prstové barvy, modelíny, tekuté písky, slizy. Do hraček se konzervační látky přidávají kvůli omezení růstů plísní a mikroorganismů.

"Při nákupech se vždy snažme zaměřit na seriózní zdroje, prověřené výrobce a prodejce, kteří jsou schopni doložit původ výrobků a předložit například certifikáty zdravotní nezávadnosti u konkrétního zboží. Pokud pochybujete o původu, výrobci či prodejci hračky, to nejlepší řešení je takový výrobek nekupovat, za ohrožení zdraví žádný takový nákup nestojí," uzavřela Macková.

Dětem škodí i energeťáky, už si je ale nekoupí. Vláda v listopadu podpořila přísnou regulaci. Podívejte se na reportáž (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.