Z údajů České obchodní inspekce vyplývá, že narazit na nepoctivý e-shop je už snad snazší než trefit ten bez rizika. "My jsme seznam rizikových e-shopů začali koncipovat někdy v roce 2016, kdy se na něm objevily jednotky rizikových e-shopů. Kolem roku 2019 už přibyla stovka, vloni na něj přibylo kolem 300, letos jich máme zatím kolem 150," řekl mluvčí ČOI František Kotrba.
Seznam problematických e-shopů najdete na adrese coi.cz/rizikove. Můžete si tam ověřit, jestli obchod, kde se chystáte utratit své peníze, nemá u inspekce nějaký škraloup. Pokud ho na seznamu nenajdete a nejedná se o žádnou známou značku, měli byste přesto být opatrní. "Rizikové e-shopy používají lákavé slevy, chybí u nich kontaktní informace nebo jsou plné jazykových chyb," upozornil soudní znalec Jiří Zelenka.
Obětí těchto nepoctivců jsou často ti, kteří jsou na internetu nejzranitelnější, a to senioři. Právě ti se do nakupování pouští zejména v době, kdy e-shopy lákají na obrovské slevy. Jedno takové období teď začíná. Černý pátek neboli Black Friday původně připadal na čtvrtý pátek v listopadu, tedy na den následující po americkém Dni díkuvzdání, kdy se zámořští obchodníci snažili lákat zákazníky na obrovské slevy.
[chooze:article;value:579326]
Jenže Black Friday už zdaleka není jen o tom brát útokem obchodní centrum. Velká část se přesunula na internet, akce trvají celý listopad a vyvstaly i nové problémy. "Vzhledem k rostoucí oblibě nakupování on-line během Black Friday dochází každoročně ke zvýšení počtu stížností, mnozí lidé nakupují impulzivně, aniž by si ověřili důvěryhodnost e-shopu," poznamenal Zelenka.
Pryč by měly být praktiky, kdy e-shop na týden před výprodejem zboží zdraží, aby jej následně výrazně zlevnil. Pokud s cenou hýbe, musí od loňska tu nejnižší za posledních 30 dní u výrobku uvádět. Pokud tam takový údaj nevidíte, znamená to, že nejnižší cena za posledních 30 dní je ta, ze které je zboží zlevněno. Že to tak je, kontroluje inspekce.
V souvislosti s nákupem vánočních dárků je potřeba mít na paměti další věc. Dejte si pozor, jestli nakupujete v e-shopu, nebo na nákupní galerii. Problémů s těmi druhými přibývá. "Všímáme si poslední dobou problémů nákupních galerií, zprostředkovatelů prodeje. Lidé se domnívají, že nakupují přes plnohodnotný e-shop, kde prodejce je provozovatel, ale nakupují v nákupní galerii, kde nabízí více prodejců. Když chtějí řešit reklamaci, obrátí se na zprostředkovatele, ten ale odmítá jakoukoliv zodpovědnost a skontaktovat se s prodejcem je náročné," upozornila právnička Alexandra Kejharová.
[chooze:article;value:581980]
A nejen to, zboží je často posíláno z Číny. Když se takto rozhodnete vánoční dárky kupovat na poslední chvíli, těžko vám do Štědrého dne přijdou. U některých galerií i e-shopů se ještě rozmohl jiný nešvar. "Někteří ti provozovatelé vzbuzují dojem, že se jedná o známou světovou značku, ať už zpracováním grafickým, použitím písma, barev, nebo i názvem, který evokuje tu známou značku," varoval Kotrba.
Největší právo, které zákazníci vůči e-shopům mají, je to, že zboží můžete do 14 dnů bez udání důvodu vrátit. Navzdory zažité představě nemusí být v neporušeném původním obalu, existují ale výjimky. Nemůžete vrátit zboží vyrobené na míru, třeba tričko s vlastním potiskem či takové, u kterého to není možné z hygienických důvodů, třeba zubní kartáček. Vrátit nemůžete ani zboží s krátkou dobou spotřeby, tedy potraviny a řezané květiny. Výjimka platí i na časopisy, knihy nebo počítačové hry.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.