Až do Vánoc chtějí veterináři stihnout na sedm stovek kontrol prodeje živých ryb. Kontroloři se zaměřují především na to, jak se s rybami zachází. Důležité je například to, aby měli kapři dostatek místa v kádích.
"Zjišťujeme, zda jsou kádě naplněny čistou vodou a voda je řádně okysličena. Zajímá nás také manipulace s rybou – usmrcení ranou na temeno hlavy, tak aby ta ryba ztratila vědomí, a dále se vykrvuje předepsaným řezem, tak byla řádně vykrvena," sdělila ředitelka Městské veterinární správy v Praze Kateřina Březinová.
[chooze:article;value:585198]
V loňském roce příliš prohřešků kontroloři Státní veterinární správy nenašli. Problém zaznamenali u necelých dvou procent ze všech kontrol. Při páteční kontrole ale žádný prohřešek inspektoři neodhalili.
"Závady byly v těch administrativních věcech – třeba nenahlášení, nebo že prodejce neměl pořádné doklady. Vedle toho byly i ty závažnější, například přecpané kádě nebo došlo k úhynu, to se odehrálo v Brně. Potom třeba i manipulace byla špatná, kdy ryby vyndávali za střele, což je zakázáno," upřesnil ředitele Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Podle odborníků bychom si měli nechat kapra raději zabít přímo u stánku. "Lidé chtějí ryby čím dál víc vyfiletovat a vlastně full servis se vším všudy, aby se doma už o to nemuseli starat," upřesnil prodejce kaprů Vratislav Matyáš.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.