Hranice jednoho milionu dolarů, tedy zhruba 24 milionů korun, je na první pohled velice daleko. Bez pořádného štěstí v loterii nebo nadmíru úspěšného byznysu se zdá být dokonce nedosažitelná. Alespoň tedy pro běžného obyvatele.
Americký finanční poradce David Bach má ale odlišný názor. Ve své poradenské knize Smart Couples Finish Rich (Chytré páry skončí bohaté) píše, že i obyčejný člověk má šanci do svých 65 let pohádkově zbohatnout. Jsou v tom však dva háčky. Tím prvním je, že je třeba se šetřením začít brzo. Tím druhým, že lidé musí své peníze správně investovat.
[chooze:article;value:452442]
Podle Bacha je potřeba odložit stranou drobnou částku, a to každý den. Dvacetiletému postačí si odložit stranou 50 korun. Ve třiceti to už je 155 korun. S rostoucím věkem je šetření čím dál obtížnější. Pokud by chtěl člověk v 55 letech začít takto šetřit s prázdným účtem, potřeboval by neskutečných 3 815 korun každý den.
Samotné šetření ale nestačí. Peníze by se totiž nijak nezhodnotily, naopak by kvůli inflaci a dalším vlivům postupně ztrácely na hodnotě. Místo toho je třeba jmění uložit do penzijních spořicích plánů. Při dobré návratnosti má být podle Bacha cesta k milionu dolarů otevřená.
Bachův plán je postaven na extrémnějších předpokladech, než jaké odpovídají realitě. Vycházejí totiž z toho, že má člověk na začátku na účtě nulu a předpokládaná návratnost je 12 procent bez zahrnutí daně, aby šlo výpočty provádět jednodušeji. Smyslem Bachova modelu je ukázat spíš to, jak daleko dokáže člověka přivést dobře investovaná malá částka, než přinést skutečnou finanční radu.
Vláda chystá penzijní reformu. Lidé by podle odborníků měli začít šetřit:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.