Nechtějte hned běhat maraton
Největší chybou začátečníků je přepálit start. Nemusíte hned uběhnout pět kilometrů bez zastavení. Vaše tělo si přece musí na novou zátěž teprve zvyknout a přizpůsobit se. Začněte raději tak, že budete střídat běh s rychlou chůzí. Zkuste například 1 minutu běžet a 2 minuty jít. Opakujte 5-8krát.
Ze začátku stačí vyběhnout 2x až 3x týdně a důležitější než délka běhu je pravidelnost. Nezapomínejte také naslouchat svému tělu, které samo nejlépe ví, co si může dovolit. Pokud cítíte bolest (ne jen běžnou únavu svalů), zpomalte nebo si dejte pauzu. Netlačte na pilu, dejte si načas. Nač se hned na začátku zničit, ztratit motivaci nebo se dokonce zranit a nemít možnost sportovat třeba i měsíce.
Nevynechávejte rozcvičku ani protažení
Než vyběhnete, věnujte pár minut dynamickému protažení, jako je kroužení kotníky, koleny, kyčlemi, lehký „lifting“ (zvedání kolen), „zakopávání“. Připravíte tak svaly na zátěž, prokrvíte je a rozehřejete také klouby. Po doběhu se naopak lehce staticky protáhněte (to je ten druh strečinku, při němž chvíli setrváváte v jednotlivých pozicích), zejména lýtka, stehna a hamstringy. Pomůžete si tak k důkladné regeneraci.
Nepodceňujte vybavení, ale neutrácejte majlant
Je pravdou, že na běhání toho moc nepotřebujete, ale jedna věc je klíčová: kvalitní boty. Investice, která se na začátku vaší běžecké cesty opravdu vyplatí, jsou kvalitní běžecké dámské či pánské tenisky. Správná obuv na běhání totiž účinně tlumí nárazy, chrání tak vaše klouby, nabízí i lepší fixaci nohou a je optimálně prodyšná.
Nechte si poradit ve specializované prodejně, jako je třeba Decathlon, kde vám pomohou vybrat model vhodný pro váš typ došlapu a terén, kde budete běhat. Není nutné hned kupovat nejdražší model, ale vyhněte se běhání v teniskách určených na běžné nošení nebo jiné sporty.
Zvolte pohodlné sportovní oblečení z funkčních materiálů, které dobře odvádí pot. Počet vrstev přizpůsobte počasí. Po doběhu, když jste zpocení, vyplatí se funkční dámská nebo pánská mikina, abyste neprochladli.
A jak tedy neztratit motivaci?
Možná už jste na vlastní kůži poznali, že vydržet je často těžší než začít. Existují však jistě kroky, jejichž dodržováním si můžete v udržení motivace významně pomoci.
Tak například běhání s parťákem/parťačkou. Domluvte se s kamarádem nebo se přidejte k běžecké skupině. Vzájemná podpora dělá divy. Pomáhá také správně zvolená hudba. Oblíbený playlist nebo zajímavý podcast vám může běh zpříjemnit. Nastavujte si také malé cíle. Místo "za dva měsíce uběhnu maraton" si dejte cíl "příští trénink poběžím o 3 minuty déle" nebo "příští týden zvládnu 2 km bez zastavení". Odměňte se také za jejich dosažení.
Vyplácí se také měnit trasy, protože běhat stále stejné trasy může být pro někoho nuda. Objevujte nové cesty ve svém okolí. Pokud vám však běhání po známé trase vyhovuje, prosím, nenechte se rušit. Je to jen na vás.
Nezvyšujte délku běhu nebo intenzitu příliš rychle. Obecně se doporučuje nenavyšovat týdenní kilometráž o více než 10 %. Vaše tělo potřebuje čas na regeneraci. Neběhejte každý den, zařaďte dny volna a dopřávejte si stravu bohatou na živiny.
Začít běhat vyžaduje odhodlání, ale s realistickým plánem a trpělivostí to zmáknete. Nesrovnávejte se s ostatními, soustřeďte se na své vlastní pokroky a hlavně – najděte si v běhání “to své”. Radost, aktivní odpočinek, meditace v pohybu, společenské vybití při rozhovoru s blízkým, s nímž rádi běháte a tak dále. Odměnou vám bude lepší zdraví, kondice a čistá hlava. Tak nazujte boty a vyběhnete!
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.