Jana ohrozil na dálnici couvající kamion. Podobných incidentů jsou stovky

Noční D1 u Brna. Dvojice aut míjí sjezd na autodrom a Popůvky a blíží se k mostu. První vůz ale najednou brzdí a prudce uhýbá doleva. Řidič za ním nejprve netuší proč, brzy je mu to ale jasné. Přímo proti němu couvá kamion. "Už jsem viděl, jak nám couvá do našeho pruhu, tak mi jen probliklo hlavou 'oukej, strhnu to do svodidel, snad jenom odřu auto a snad všechno bude v pohodě,'" popisoval strašidelné chvíle řidič Jan Šimeček.

Minuli se o pár centimetrů, duchapřítomná reakce mladého řidiče auta zachránila celou tříčlennou osádku. "My jsme viděli, jak za námi uzavřel oba ty pruhy, takže jet o vteřinu později, tak jsem to do něj napálili," dodal Šimeček.

"Je otázkou, kde se to v hlavě toho řidiče kamionu vezme, udělat takovou strašnou věc. To jednání je extrémně nebezpečné už z logiky věci a ze své podstaty," soudí dopravní expert Robert Kotál.

[chooze:article;value:521986]

​"Videem, na kterém je zachycen nebezpečný manévr řidiče kamionu, se zabýváme. Zjišťujeme především toho řidiče, který kamion řídil," řekl mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek.

Na couvání na dálnici zákon pohlíží jako na otáčení nebo na jízdu v protisměru. Jako řidič na dálnici nic moc horšího udělat nemůžete. Přesto jich přibývá. Zatímco za celý loňský rok hlásili lidé 383 aut v protisměru, letos jich bylo jen do konce srpna už 391. Podle policie se ale většina hlášení nepotvrdí, nejspíš i proto, že než dotyčného hlídky najdou, tak si často chybu uvědomí a stihne ji napravit. To samé se před pár dny stalo i na dálnici D7 u Kladna. Auto z protisměru sjelo na poslední chvíli.

Když už člověk zjistí že je v protisměru, neměl by se snažit znovu otáčet. Rady jsou jasné: okamžitě zastavit u krajnice, pustit výstražná světla, navléknout vestu, skočit za svodidla a zavolat policii.

Za jízdu v protisměru nebo couvání na dálnici dříve řidičům hrozila i ztráta řidičského průkazu, ale po novele silničního zákona jsou tresty mírnější. Experti a někteří politici jsou přesvědčeni, že pokuty jsou příliš nízké a je nutné je zpřísnit.

[chooze:article;value:576530]

​Řidičům, kteří couvají na dálnici nebo vjedou do protisměru, hrozí podle policie vysoká pokuta a šest bodů. Ještě loni za to přicházeli o řidičský průkaz a dostávali o bod víc. "Za tenhle přestupek lze udělit řidiči v příkazním řízení od 4,4 až 5 tisíc korun. Ve správním řízení mu hrozí sankce až 25 tisíc korun," uvedla mluvčí policejního prezidia Violeta Siřišťová.

Podle odborníků jsou tresty v Česku za dopravní přestupky, jako je například jízda v protisměru, výrazně nižší než v západních zemích. Specifickou skupinou jsou řidiči kamionů. Experti se shodují, že bez vyšších pokut a tvrdšího vymáhání není možné zlepšit jejich chování.

A nepomohlo by prý ani vyšší mýtné. "Sazba mýtného je určitě nižší než v okolních státech. Velká část tohoto provozu jsou ale i čeští prodejci, pekaři, mlékaři. To znamená, že by velkou část zaplatili čeští spotřebitelé," upozornil dopravní expert Zdeněk Lokaj.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) tvrdí, že současné tresty jsou dostatečné, a pomáhají i reflexní značky s nápisem "stop, protisměr" na rizikových sjezdech. Souhlasí s ním i jihomoravský hejtman. "Já si nemyslím, že řešením takovýchto situací je automaticky navýšit sazbu toho trestu," poznamenal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.