Za deset let v roli eurokomisařky strávila Věra Jourová v jednacím sále, kde se utváří nařízení, přesně 365 dnů. Teď nastal čas místo předat a kancelář vyklidit. Domů se prý těší na děti, návratu se nemůže dočkat.
Chybět jí údajně ale bude nátura Belgičanů. "Tady když někomu v metru šlápnu na nohu, tak on se na mě usměje a řekne se 'bon', to je dobrý. Bojím se, že kdybych někomu šlápla na nohu doma, tak mi třeba řekne minimálně nějaké škaredé slovíčko," popsala.
[chooze:article;value:579665]
A kromě úsměvů se jí prý bude stýskat i po pro Belgii typické pochoutce – čokoládě. Zejména té horké. Pro tu si Jourová nejčastěji chodila do nejstarší nákupní galerie v Bruselu.
Eurokomisařka prý průběžně balí už od srpna. Kdy ale Brusel definitivně opustí, zatím jasné není. Nejprve totiž musí vzniknout nová Evropská komise. "Chtěla bych pracovat v Praze pro univerzitu. Možná si něco odučím. Mám také nějaké nabídky ze zahraničí, kam bych si jednou za čas odjela něco udělat," řekla ke svým plánům.
Česká republika měla zatím eurokomisaře čtyři. Vladimír Špidla, který funkci zastával v letech 2004 až 2010, si užívá důchodu, věnuje se fotografování a ornitologii. "Moje dny vypadají dost jako dny každého staršího člověka. Dost se starám o vnuky, pořád jsem ještě činný v Masarykově demokratické akademii," uvedl.
[chooze:article;value:554254]
Pavel Telička, bývalý evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele, odešel do soukromého sektoru. V Bruselu ale ještě pár let zůstal. "Když jsem se s rodinou vrátil do Česka, tak to bylo opravdu taková změna, že nemohu říci, že by se mi po něčem v Bruselu stýskalo. Naopak, bylo fajn být doma," přiblížil.
Eurokomisaři neodchází domů s prázdnou. Od 65. roku života mají nárok na velmi slušnou doživotní rentu. A po odchodu z funkce dostávají také tři roky odstupné. Nemohou ale po stejnou dobu pracovat ve firmách, kde by mohli zneužít své zkušenosti.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.