Cílem připravovaných změn je podle Jurečky rozhýbání pracovního trhu. Lidé by se podle šéfa lidovců neměli bát měnit zaměstnání. "Zvýšíme podporu v nezaměstnanosti těm, kdo z práce dobrovolně odejdou a hledají si novou. Dnes mají podporu jen 45 % předchozího příjmu a to řadu lidí silně demotivuje měnit i takovou práci, která jim dlouhodobě nevyhovuje," popsal Jurečka část svého návrhu na sociální síti X.
Klíčovým prvkem návrhu je tak zvýšení podpory na 80 % předchozího příjmu v prvních dvou měsících nezaměstnanosti, což má lidem poskytnout finanční stabilitu a čas najít vhodnější zaměstnání. V letošním roce by při výpočtu s průměrnou mzdou podpora činila 33 942 korun. Navrhované změny doplňují flexibilní novelu zákoníku práce, která je nyní projednávána v Poslanecké sněmovně.
[chooze:article;value:570216]
Větší podpory by se měli dočkat i ti, kteří přemýšlejí nad rekvalifikačním kurzem. I zde by se měla podpora zvednout na 80 % průměrného předchozího čistého měsíčního výdělku. Aktuálně se vyplácí částka odpovídající 60 %.
Třetím pilířem připravovaného návrhu je ochrana nezaměstnaných osob nad 55 let, pro které je obecně těžší najít si práci. I ti budou dostávat 80% podporu, a to o měsíc déle než mladší aspiranti na práci.
Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. Řekněte si o vyšší plat, radí expert (8/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.