Moderní bydlení

Jurečkův úřad přitvrdil. Kdo si nehledá práci, může přijít o podporu

Úřad práce k poslednímu dni loňského roku v Česku evidoval více než 300 tisíc uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných tak ke konci roku vzrostl na 4,1 procenta. Motivovat lidi k tomu, aby si našli zaměstnání, chce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tím, že jim po půl roce zanikne nárok na sociální dávky.

"Pokud nebude aktivně se rekvalifikovat a směřovat do zaměstnání, tak tam bude institut veřejné služby v minimálním rozsahu 30 hodin měsíčně, pokud i to odmítne, tak v ten okamžik mu skončí nárok na podporu," řekl ministr.

[chooze:article;value:590946]

Naopak ti, kteří budou intenzivně nové pracovní místo hledat nebo přijmou i hůře placenou práci, budou moci dosáhnout na tzv. pracovní bonus. "Já si myslím, že ten systém má vždy podporovat ty, kteří se ocitnou v nouzi, ale současně má zohledňovat a má motivovat k tomu, aby lidé zůstávali, nebo aby se rychle vraceli na pracovní trh," domnívá se  poslankyně ODS Eva Decroix.

Změny jsou součástí rozsáhlé reformy sociálních dávek, kterou vláda schválila v září loňského roku. Chce v ní spojit čtyři v současné době vyplácené dávky do jedné takzvané superdávky. "Pořád tady máme přes 250 tisíc volných pracovních míst a prostě lidé, pokud chtějí pracovat, tak si tu práci vždycky najdou," myslí si poslanec za ANO Aleš Juchelka.

​Neziskovým organizacím ale vadí, že o nárok na sociální dávky by mohli přijít i lidé jen kvůli tomu, že žijí ve společné domácnosti. "Pokud ta rodina se postará o nějakého toho svého strejdu, tak najednou celá ta rodina přijde o dávky – děti přijdou o dětské přídavky atd. – to nedává smysl, protože to právě penalizuje ten princip solidarity," poznamenal Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Návrh teď čeká v Poslanecké sněmovně druhé čtení. Pokud reforma projde legislativním procesem, měla by platit od července.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.