Moderní bydlení

K Česku se přiblížila exotická horečka. V Polsku se zřejmě objevil první případ

Západonilská horečka, jak už podle svého názvu napovídá, je spjata s Afrikou. Tam totiž byl virus poprvé identifikován. V posledních letech se však nakažení virem stále častěji objevuje i v evropských státech. Své o tom ví Polsko nebo Slovensko. V České republice se nákaza u lidí zatím neprokázalo.

Polskem ve středu večer proletěla informace o první nákaze virem. "Vše nasvědčuje tomu, že máme co do činění s prvním potvrzeným případem západonilské horečky," informoval dle Polsat News polský hygienik Paweł Grzesiowski. Virem se pacient pravděpodobně nakazil od infikovaného komára. 

Slovensko tento rok hlásí již šestý případ nakažení. Ve čtyřech případech byl potvrzen přenos na území Slovenska a pouze ve dvou případech bylo potvrzeno nakažení ze zahraničí. "Ke zvýšenému počtu nahlášených infekcí mohla přispět širší osvěta o této nemoci mezi laickou i odbornou veřejností, stejně tak jako cílené laboratorní testy," upřesnil deníku Nový Čas Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ).

[chooze:article;value:578407]

Připomíná běžnou chřipku

Západonilská horečka je virové onemocnění, které svým průběhem připomíná běžnou chřipku. Virem této tropické horečky se lidé nejčastěji nakazí bodnutím komára. Přenos z člověka na člověka však může nastat, a to především prostřednictvím krve.

Dobrou zprávou ale je, že se onemocnění nešíří kašláním, kýcháním ani jiným kontaktem. Při typickém průběhu trvá onemocnění dva až sedm dní, přičemž jeho inkubační doba trvá dva až 14 dní. Jak snížit riziko onemocnění, je více než jasné. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) stačí používat kvalitní repelent a nosit dlouhé rukávy a nohavice.

Západonilskou horečku si můžete přivézt i z Rakouska. Podívejte se na reportáž TV Nova z loňského prosince:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.