K psaní ji přivedlo rodinné neštěstí. Nyní vydává knihu o dvou brutálních vraždách

Jana Schrevel Truhličková vydala tento rok svou první detektivku Bunkr. Jednou z hlavních inspirací pro práci s jazykem jí byl její otec, který sám češtinu učil na střední škole. "Doma jsme měli asi 5 000 knížek," zavzpomínala v pořadu Jana Schrevel. 

"Nejdůležitější pro mě už při studiu angličtiny na filozofické fakultě byla literatura. Učili mě opravdoví velikáni, jako pan profesor Hilský. Už od univerzity jsem si říkala, že napíšu detektivku. Ke psaní jsem se dostala, když mi v roce 2015 zemřel syn," prozradila spisovatelka.

Příběh, který letos publikovala, se zabývá především lidskými vztahy. Hlavní zápletkou jsou ale dvě brutální vraždy, kvůli kterým studovala Schrevel dýky a svou práci konzultovala s řadou odborníků. 

"Na myšlenku knihy jsem přišla, když u nás ve vesnici Julianadorp vyhořela lékárna, ve které našli mrtvého bezdomovce. Já jsem z toho udělala, že ho zavraždili," sdělila Schrevel. Jména detektiva a jeho pomocníka si pro svůj debutní detektivní román půjčila u dvou studentů střední školy v Holandsku, kde vyučovala. "Se spoustou dětí jsem stále v kontaktu," uvedla. 

[chooze:article;value:580960]

Momentálně pracuje Jana Schrevel na další knize. "Detektiv, jeho pomocník i lokalita zůstávají stejní, příběh bude ale mnohem komplikovanější," nastínila spisovatelka svou příští detektivku. Mimo psaní učí středoškolské děti anglicky. "Miluju obě země, ale člověk má jen jednu domovinu. V Nizozemsku mají demokracii o něco déle než v Česku a je to znát. Demokracii nejde vybudovat během jedné generace," podělila se. 

"Vyrostla jsem v socialismu a vždy jsem si myslela, že až se odstěhuju na Západ, budu pravicová. Ale to se nestalo a jsem spíš levicová. Určitě se to projevuje i v té knížce," sdělila Schrevel. Celý rozhovor si poslechněte v pořadu Čtenáři na TN Live.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.