Zatímco daň z nemovitosti platí téměř každý majitel bytu či domu, povinnost podávat k ní daňové přiznání se týká pouze těch, kteří v uplynulém roce koupili, zdědili nebo i dostali nějakou nemovitost.
K povinnosti přiznání podat zavazuje i jakákoli jiná změna – může jí být stavební povolení, zahájení stavby nebo i kolaudace nemovitosti. V případě nemovitosti ve společném jmění manželů (SJM) podává přiznání pouze jeden z nich.
Od loňského roku došlo ke zvýšení základní sazby, a to podle typu jednotlivých nemovitostí. V průměru ale zvýšení dosahovalo 80 procent. S novým rokem dochází ke změnám u výše koeficientů pro výpočet daně. Tentokrát navíc nemusí být výsledkem jen zvýšení daně. Města si mohou koeficient i snížit.
[chooze:article;value:590970]
Vedle posledního ledna je druhým důležitým termínem 31. květen – do tohoto data je totiž daň třeba zaplatit. A to na základě podkladů, které vám zašle finanční úřad. Pokud je třeba zaplatit částku vyšší než 5 000 korun, lze ji uhradit ve dvou splátkách, a to v termínech 31. května a 31. listopadu.
Zaplatit daň lze několika způsoby. Bezhotovostně převodem na účet nebo v hotovosti na pokladně libovolného finančního úřadu, případně prostřednictvím poštovní peněžní poukázky. Na základě žádosti lze daňovou povinnost uhradit i přeplatkem na jiné dani.
Zda došlo k nabytí nemovitosti koupí, darem nebo dědictvím, není pro výši daně rozhodující. Pro výpočet samotný je rozhodující stav v katastru nemovitosti k 1. lednu. Podání je možné provést i prostřednictvím portálu Moje daně nebo přes datovou schránku.
A kolik budete za nemovitost platit? Přibližnou částku si můžete spočítat v kalkulačce, kterou připravil portál Podnikatel.cz:
Ceny nemovitostí letos dál porostou. Při koupi zkuste smlouvat, radí realitní specialistka Pavla Mynářová:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.