Kim Čong-un vyzval k přípravám na válku. Severní Korea vypálila rakety

Vůdce KLDR Kim Čong-un navštívil loděnice v přístavním městě Nampcho. Podle agentury KCNA vyzval k posílení vojenského námořnictva. "Posílit námořní síly je nyní nejdůležitějším úkolem pro věrohodnou obranu námořní suverenity země a pro intenzivnější přípravy na válku," řekl diktátor.

V loděnici zároveň zkontroloval stavbu nových válečných lodí, které by měly být dostavěny do roku 2025. O jaký typ se jedná, není podle agentury AP známo, mělo by jít ale o součást plánu na vojenský rozvoj, který má v severokorejské armádě probíhat už od roku 2021.

Podle bezpečnostního experta Milana Mikuleckého ale nic nenapovídá tomu, že by se skutečně schylovalo k válce. "Když se podíváme zpět do historie, tak od konce korejské války, respektive od uzavření příměří v roce 1953, Severní Korea čas od času přistupuje k vyhrocení situace," připomněl.

[chooze:article;value:533536]

Severní Korea navíc poslala většinu své munice do Ruska, které ji používá ve válce proti Ukrajině. "Pokud by se Severní Korea připravovala na válku, těžko by vyčerpávala zásoby munice tím způsobem, že by je poskytovala třetí zemi," doplnil Mikulecký.

Podle něj navíc KLDR nemá tak silné námořnictvo jako Jižní Korea. "Zrovna v námořnictvu je Severní Korea ten, kdo je významně, ale skutečně diametrálně, slabší. Nejsilnější třídou lodí, které má, jsou fregaty. Stejně tak jejich ponorky vycházejí ze sovětské řady z 60. let," uvedl.

Ke zvyšování napětí mezi KLDR a Jižní Koreou má tak podle Mikuleckého KLDR jiný důvod. "Předpokládám, že jde o vyhrocování situace s tím, že Severní Korea přijde se žádostmi nějakých ústupků na světové společenství. Například pokud jde o sankce," uvedl.

Současně to ale neznamená, že by KLDR nemohla Jižní Koreji způsobit škody. "Pokud by došlo k překvapivému útoku, severokorejské námořnictvo by mohlo způsobit ztráty, ale v otevřené válce nemá šanci," dodal s tím, že jihokorejské námořnictvo by posílilo námořnictvo USA.

[chooze:article;value:536586]

​Jen několik hodin poté, co tamní média napsala o Kimově návštěvě loděnic, informovala jihokorejská armáda o tom, že KLDR vypálila na západní pobřeží několik "neidentifikovatelných střel s plochou dráhou letu". Nejde ale o první test za poslední měsíc.

"Severní Korea testuje střely s plochou dráhou letu, ale letos došlo už i k odpalu některých balistických raket, které mířily přes Japonské moře," připomněl Mikulecký. "Vše je určeno k tomu, aby docházelo ke zvyšování napětí a k testování zbraní jako takových. Severní Korea jich má celou řadu," dodal.

Podle mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení Kim Inae se KLDR snaží svým chováním "vytvořit mezi jihokorejskými lidmi pocit nejistoty a podkopat důvěru tamní vlády". Od doby, co KLDR vyvíjí větší úsilí ve výrobě zbraní, je napětí na Korejském poloostrově nejvyšší za poslední roky.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.