Severní Korea byla po dlouhá desetiletí na světové scéně izolovaná. Pomocnou ruku ji nabídl jen jeden světový hráč: Čína. Právě ta režim rodiny Kimů roky podporovala především hospodářsky, a to do míry, kdy obchod s Čínou tvořil až 90 procent veškerého zahraničního dovozu, včetně nákupů jídla a paliva pro Severní Koreu.
Jenže doba se mění a Severní Korea tak má nového spojence. S Ruskem obchoduje hlavně v oblasti vojenského průmyslu. Prezidenta Vladimira Putina podporuje zejména dodávkami levné munice, kterou Rusko využívá ve válce na Ukrajině. Podle nedávných zpráv dokonce Pchjongjang vyslal na Ukrajinu i několik tisíc svých vojáků, aby pomohl ruské armádě.
[chooze:article;value:581290]
Tím si ale severokorejský diktátor Kim Čong-un rozzlobil Čínu, na které je prakticky závislý. "Čína chce mít rozumný vztah s vysokou kontrolou nad Severní Koreou. A nové vztahy s Ruskem tyto ambice ohrožují," řekl podle portálu BBC analytik mezinárodní politiky Christopher Green.
Jak Rusko, tak Severní Korea jsou pro Čínu důležitými spojenci, oba se ale podle Greena vymykají kontrole. To pro Čínu, která se snaží konkurovat Spojeným státům jako nové centrum světové politiky, není dobrá zpráva. "Čína nemá radost z toho, jakým způsobem se věci vyvíjí, ale zatím je relativně zticha," poznamenal Green.
Na Čínu se snažily zatlačit i Spojené státy, její největší rival, aby zastavila přesun severokorejských vojáků na frontu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken oznámil, že se s Čínou snažil domluvit, aby využila svého vlivu na Kimův režim a přesvědčila ho, aby od svých záměrů opustil. Jak ale píše agentura AP, Peking na žádosti nereagoval.
[chooze:article;value:581093]
Pro Čínu je severokorejská účast ve válce špatnou zprávou ještě z jednoho důvodu. V západních zemích totiž rostou obavy z možného vyzbrojení Severní Koreje zbraněmi z Ruska. Na Korejském poloostrově by to mohlo eskalovat už tak vyhrocenou situaci.
To však Čína nechce. Mohlo by to totiž znamenat i vyzbrojování na straně Jižní Koreje a Japonska, což by pro ni byl problém jako pro zemi, která chce region kontrolovat. I když zatím Severní Koreu explicitně nepotrestala, možnosti má. Už v minulosti například Severní Koreu odstřihla od dodávek ropy a uhlí, připomíná BBC.
Severokorejský režim je brutální. Přeběhnutí k Ukrajincům by mělo následky pro rodiny vojáků, říká Mikulecký (9/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.