Dne 1. ledna 2025 v šest hodin ráno se kohoutky s ruským plynem proudícím do Evropy po desítkách let zavírají. Přestože nedostatek plynu na starém kontinentu podle odborníků nehrozí, opozice tvrdí, že se k nám ruský plyn stejně dostává a vláda lže, pokud tvrdí, že jsme se závislosti na Rusku úplně zbavili.
"Pochopitelně se do Evropy dál dováží ruský LNG, a to dokonce ve větší míře, než tomu bylo v minulosti, takže i z toho tzv. západního plynovodu k nám jde směska ruského plynu," upozorňoval místopředseda ANO Karel Havlíček.
[chooze:article;value:590548]
"Ještě za vlády Andreje Babiše (ANO) by vypnutí ruského plynu znamenalo katastrofu pro naše firmy i pro domácnosti. Teď se nestane téměř nic. Protože energetická nezávislost České republiky, pokud jde o plyn, je díky tomu, že jsme se dohodli s Norskem, Alžírskem a pronajali si kapacity v terminálech Eemshaven a Stade, už dva roky realitou, i když vám prodavači strachu tvrdí opak," prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).
Současné zásoby plynu jsou v Česku podle ministerstva průmyslu a obchodu dostačující. Komodity máme zhruba na sto dnů a další stále přitéká ze západu. "Určitě ruský plyn do Evropy teče, protože žádná sankce na ruský plyn není, stále teče přes Turecko na jih Evropy, na Balkán a do Evropy přichází také zkapalněný zemní plyn LNG například do Francie nebo Španělska," uvedl zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
Na uzavření kohoutků okamžitě zareagovala burza a cena komodity se krátkodobě zvýšila, aby se po několika hodinách vrátila na původní úroveň. Podle některých odborníků by se chybějící levnější varianta plynu v budoucnu ale měla promítnout i do koncových cen pro spotřebitele.
"Člověk nemusí být expertem, aby pochopil, že když z trhu zmizí 15 miliard kubíků levnějšího plynu a nahradí se adekvátním množstvím o něco dražšího plynu, že to určité cenové důsledky mít musí. Ta energie na rok 2025 je už nakoupená, takže ty cenové důsledky na velkoobchodním trhu se projeví až s časovým zpožděním," poznamenal odborník na energetiku Jiří Gavor.
[chooze:article;value:590437]
Pokud by se ceny zvýšily, mělo by jít maximálně o jednotky procent. "Ruský plyn už dávno nemá schopnost ovlivňovat tu cenu plynu v Evropě. Od roku 2022 je ruský plyn víceméně sekundární," dodal Bartuška.
Zatímco Slovensko může mít se zastavením dodávek přes Ukrajinu skutečně problém a slovenský premiér Fico kvůli tomu vyhrožuje Ukrajině odvetnými akcemi, ostatní země Unie postupovaly podobně jako Česká republika. "Od roku 2022 v podstatě Evropa už ruský plyn nepotřebuje. My všichni, kdo jsme dováželi ruský plyn, jsme si našli náhradní řešení. Pouze Slovensko z nějakého důvodu nehledalo jinou přepravní cestu," řekl Bartuška.
Z vypjaté situace mezi Kyjevem a Slovenskem může česká ekonomika i profitovat, a to díky českému provozovateli plynovodů Net4Gas. "Pokud by se Slováci rozhodli, že část dodávek nahradí západním směrem přes českou trasu, tak to znamená příjem z tranzitních poplatků pro Net4Gas," podotkl Gavor. Češi nabídli své zásoby plynu Slovensku na začátku týdne, slovenská strana ale na nabídku zatím nereagovala.
Slovenský premiér Fico tvrdí, že zastavení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu Moskvu prakticky nepoškodí a prospěje to jen Spojeným státům prostřednictvím vyšších dodávek zkapalněného zemního plynu do Evropy. Slovenský premiér mluví o škodě 500 miliónů eur, tedy v přepočtu více než 12 miliard korun ročně.
[chooze:article;value:590635]
Podle odborníků je to ale částka značně nadsazená. "Slovensko na to ekonomicky doplatí nejvíce. Také koneckonců dosud bylo jednou ze zemí, která nejvíce profitovala z dlouhodobého kontraktu s Gazpromem. Jsou to opravdu příjmy od 150 milionů eur za rok," řekl Gavor.
Ani slovenským domácnostem by stopka plynu, který do Evropy dodávala ruská firma Gazprom, neměla způsobit žádné větší potíže. Ve slovenských zásobnících je prý o pětinu víc plynu než loni.
Fico už oznámil, že je připravený se za ukončení dodávek plynu pomstít. "Jsme připraveni jednat a dohodnout se v koalici na zastavení dodávek elektrické energie a na výrazném snížení podpory občanům Ukrajiny, kteří se nacházejí na území Slovenské republiky," prohlásil Fico.
Na Slovensku podporu dostává asi 130 tisíc Ukrajinců. Výhrůžky ohledně zastavení dodávek elektřiny označil ukrajinský prezident Zelenskyj za směšné. Prý by tím Slovensko poškodilo jen samo sebe.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.