Příležitost dělá zloděje. Tím se zřejmě řídily dvě ženy z Šumperska, které pracovaly na pobočce jedné zdravotní pojišťovny. Na nesrovnalosti v platbách se ale nakonec přišlo. Policie případ vyšetřovala několik měsíců.
"Provedeným prověřováním jsme zjistili, že obě ženy nezávisle na sobě – ačkoliv navzájem věděly, čeho se dopouští – neoprávněně manipulovaly s podklady, které jim dodávali pojištěnci. Na základě takto změněných dokladů žádaly o různé příspěvky, které si nechaly zasílat na několik bankovních účtů," řekl mluvčí olomoucké policie Libor Hejtman.
Jedna z podezřelých měla údajně podvádět téměř tři roky, její kolegyně prý s podvody začala loni. Celkově měly zfalšovat přes tři tisíce žádostí klientů pojišťovny a získat téměř tři miliony korun. "Oběma hrozí za zločin podvod trest odnětí svobody od dvou do osmi let," dodal Hejtman.
[chooze:article;value:577619]
Trestní oznámení podala zdravotní pojišťovna, ve které podezřelé pracovaly. Na nesrovnalosti pojišťovna totiž přišla při kontrole. Na různé příspěvky a benefity mají nárok všichni klienti. Zdaleka ne všichni ale vědí, co jejich pojišťovna nabízí. Přitom díky příspěvkům pojišťoven můžete ročně ušetřit i několik tisíc korun. "Například očkování proti HPV viru vychází na čtyři tisíce a na lázeňské pobyty přispíváme až do výše deseti tisíc," uvedla referentka pobytů zdravotní pojišťovny Lucie Šimkovičová.
"VZP ČR nabízí svým pojištěncům širokou škálu finančních příspěvků, a to ve výši od několika set po několik tisíc korun. Klienti si tak mohou zažádat třeba o příspěvek na pohyb, různá očkování, dentální hygienu nebo péči o duševní zdraví," řekla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.
Kompletní přehled najdete na internetových stránkách pojišťoven. A právě přes portál na těchto stránkách či mobilní aplikaci můžete o příspěvek také požádat. "Vyplníte žádost, nahrajete platební doklad, pak je to zprocesováno přímo v tom systému. Další možností je poslat žádost poštou, datovou schránkou nebo ho přímo dát na jakékoliv klientské centrum, kam se dostavíte osobně, můžete ho hodit i do sběrného boxu. Další možnost je e-mail, ale jen když máte ověřený kvalifikovaný elektronický podpis, jinak ne," uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová.
[chooze:article;value:576910]
Pokud v přehledu najdete příspěvek, který jste nedostali, pojišťovnu neprodleně kontaktujte. I ony samy ale mají mechanismy, jak případné nesrovnalosti nebo přímo podvody odhalit. "VZP kontrole vyplácených příspěvků věnuje zvláštní pozornost. Jak samotné žádosti, tak i související výplata peněz klientovi u nás podléhá tzv. kontrole čtyř očí. To znamená, že schvalování musí projít přes dva různé zaměstnance různých úrovní," poznamenala Plívová.
Stejnou cestou jako to, které příspěvky jste čerpali, si můžete ověřit i to, co všechno za vás účtovali pojišťovně lékaři. I tady v minulosti pojišťovny narazily na případy, kdy si ordinace nechala stejný zákrok zaplatit pacientem i pojišťovnou nebo si účtovala ošetřování i u pacientů, kteří daného lékaře několik let nenavštívili.
"Samozřejmě se stávají případy, ve většině případů se jedná o nepozornost, kdy může být tomu klientovi připsáno něco, co neabsolvoval. Pak by měl neprodleně kontaktovat zdravotní pojišťovnu, abychom mohli sjednat nápravu a zjistili, proč k této chybě došlo," uvedl mluvčí zdravotní pojišťovny RBP Ivo Čelechovský.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.