Ministerstvo financí začalo kontrolovat prodejní ceny čerpacích stanic od konce února 2022, se začátkem ruské invaze na Ukrajinu. "Kontroly trvaly jak v roce 2022, tak v roce 2023 a vyhodnocovalo se, jak jsou marže vysoké a zda odpovídají vlastně finálním cenám pohonných hmot, za které je čerpají řidiči," říká ekonom Petr Studnička.
Ceny ale nadále rostly a kontroly čerpacích stanic a jejich marží nepřinesly žádný výsledek. První podezření na neúměrně vysoké marže dostal ministr financí Zbyněk Stanjura až po téměř půl roce. "Máme podezření o kartelové dohodě mezi sítěmi některých čerpacích stanic, že mají kartelovou dohodu, že budou používat stejné ceny," říkal loni v srpnu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
[chooze:article;value:530433]
"Máme podezření o kartelové dohodě mezi sítěmi některých čerpacích stanic, že mají kartelovou dohodu, že budou používat stejné ceny," varoval tehdy Stanjura. Antimonopolnímu úřadu proto poslal podnět, aby případnou kartelovou dohodu prošetřil a připravil návrh možné regulace cen pohonných hmot. "Za kartelovou dohodu hrozí tvrdé tresty, úřad může uložit pokutu až do deseti procent z obratu toho soutěžitele za předcházející účetní období," apeloval ministr. Tresty ani regulace ale nepřišly.
"Ukázalo se, že nebyly identifikovány takové problémy, které by vedly k zakročení do fungování trhu," hodnotí celou iniciativu ekonom Petr Studnička. "Akorát nám dali za pravdu, že chování je tržní a v souladu s legislativou v našem oboru podnikání," myslí si mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula. Podle výsledků cenové kontroly reagovali provozovatelé čerpacích stanic zvýšením cen na vývoj na burze. Podle ekonomů tak kontroly ministerstva fungovaly spíše jako morální apel.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.