Moderní bydlení

Lékaři zachraňují předčasně narozená miminka. Nejmenší loni mělo 400 gramů

Za předčasný se považuje každý porod před 37. týdnem těhotenství. Ještě o týden dříve, tedy v 36. týdnu, se nedávno narodila například holčička Marika.

"Byl to vyvolávaný porod, protože už v bříšku nerostla dobře. Takže byla varianta, že venku poroste líp. Určitě jsem měla obavy, protože když vyvolávají porod předčasně, tak ne vždycky se to musí povést," svěřila se maminka Mariky.

Holčička po narození vážila něco málo přes dvě kila. A poté jí dělalo problémy hlavně jídlo. U jídla usínala, nechtěla dojídat a poté zvracela. V nemocnici strávila tři týdny. V neděli si už ale zcela zdravou holčičku bude moct maminka odvézt domů.  

[chooze:article;value:582512]

Takzvaná šedá zóna, tedy období těhotenství, kdy je možné ještě dítě zachránit, se postupně snižuje. Lékaři dnes dokážou zachránit i miminka, která při narození váží méně než půl kila.

"Ta šedá zóna se teď pohybuje kolem 22. a 23. týdne, kdy samozřejmě po domluvě s rodiči a zdravotníky, se už i tato miminka dají v dnešní době zachránit," řekla lékařka novorozeneckého oddělení Veronika Kruteková.

[chooze:article;value:580539]

Mění se také metody v rámci následné péče o miminko. "Snažíme se v dnešní době více zapojit rodiče do péče o tyto předčasně narozené děti. Dříve to byly děti, které byly zavřené v inkubátorech, nesmělo se na ně ani pohlédnout. Dneska si je ty maminky mohou i pochovat," dodala Kruteková.

V loňském roce se narodilo něco málo přes 90 tisíc dětí. Z toho necelých 6 000 předčasně. Podle dat podíl předčasných porodů mírně klesá. To je prý spojeno i s celkovou nižší porodností.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.