Tleskání po přistání je typickým znakem toho, že se v letadle nachází Češi. Jsme to totiž právě my, kteří způsobují to, že se těsně po přistání letadlem line hlasitý potlesk. Letuška Barbara, která pracuje pro argentinskou leteckou společnost, ale na sociální síti TikTok upozornila, že potlesk může být v takovém případě předčasný.
Ve chvíli, kdy letadlo přistane, totiž ještě z hlediska bezpečnosti není zdaleka vyhráno. "S oslavou je vhodné počkat, až letadlo zcela zaparkuje v konečné poloze. Do té doby stále mohou nastat neočekávané situace," upozornila letuška s tím, že komplikace mohou způsobit například nefunkční brzdy nebo prasklé pneumatiky.
[chooze:article;value:605116]
Počkat se vyplatí i v případě, že chcete potleskem poděkovat pilotovi za to, že vás bezpečně dopravil do cílové destinace. Při přistání vás totiž neuslyší. "Piloti neposlouchají. Dveře kabiny izolují zvuk," dodala letuška. "Každé přistání je navíc prací mnoha lidí. Nejen pilotů, posádky, dispečerů, ale také mnoha lidí na zemi," uzavřela.
Podle expertky na etiketu Diane Gottsmanové navíc tleskání může být vnímáno jako projev neúcty. "Je to gesto laskavosti a většina lidí by se neurazila. Nikdy ale neříkejme nikdy, protože mohou nastat polehčující okolnosti, kdy cestující projeví špatný úsudek tím, že zatleská pomalu a hlasitěji než obvykle, což může znít sarkasticky," citoval ji portál Reader's Digest.
Zda je tleskání přijímáno kladně či záporně, může také záležet na konkrétní destinaci. Bývá například běžné v Bulharsku, ale ve Spojeném království může být považováno za neuctivé. Při cestách do zahraničí proto expertka doporučuje "dodržovat zvyky tamních kultur".
Létání se bát nemusíte. Cestující s fobií si hýčkáme, prozradila letuška (11/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.