Lidé v obecním domě mají kyblík místo záchodu. Řešíme důležitější věci, říká starosta

Pitná voda není, jen užitková ve sklepě. Prodavačka to minule shrnula: mohou si za to možná sami, ale pořád jsou to lidi. Úředníci namítali: co by chtěli, platí nájem čtyři stovky a pijí pod obraz. Podle koordinátorky sociálního bydlení ministerstva práce a sociálních věcí se však i s takovými lidmi pracuje. A jsou na to peníze – až 20 milionů na projekt.

Že to může fungovat, ukazuje sociální bydlení v Ostravě či Teplicích. V paneláku tam žijí také lidé ze dna, ale díky časté asistenci drží pití na uzdě a pracovníci nadace jim pomohli s příspěvkem na bydlení. Úředníky Hlinska reportéři s koordinátorkou propojili. Situace se za více než dva měsíce prakticky nezměnila.

Záchod nefunguje, obyvatelé "domu hrůzy" místo něj používají kyblíky a o sprše si mohou nechat jen zdát. Pouze v některých pokojích je o něco uklizeněji.

[chooze:article;value:593631]

​Po natáčení bylo ve městě rušno. Místní televizní štáb sice i tentokrát vítali, ale mluvit na kameru jako v lednu nechtěl nikdo. Jeden z činovníků města se měl už během prvního natáčení usilovně pídit po tom, kdo poslal podnět, a ostře propírat paní prodavačku, která promluvila. Na radnici se to prý bere jako politický útok na pověst Hlinska. Na sociální síti se vyjádřil starosta.

"Všichni věděli, do čeho jdou. Je to spíše taková alternativa, z našeho pohledu, aby tyto osoby nemusely zůstávat na ulici. Bohužel tady velkou roli hraje alkohol a ti lidé odmítají sociální pomoc," uvedl starosta Hlinska Miroslav Krčil (Společně pro kraj).

"Čerpadla užitkové vody byla opakovaně zcizena. S pracovnicí ministerstva se sociální odbor ohledně projektu již spojil. Stejně tak jsme v kontaktu s hygienickou stanicí," odpověděl Krčil na otázku, jak je to teď s rozvedením vody v Kampeličce.

Hygiena provedla kontrolu – bez opatření. "Voda je pitná pouze po převaření. WC je v nevyhovujícím stavu. V souvislosti s objektem a osobami nebyla hlášena ani zjištěna infekční onemocnění," řekla Jana Daňková z Krajské hygienické stanice v Chrudimi.

[chooze:article;value:603287]

​Pomyslnou tečku tomu dal sám starosta. "My máme určitě na řešení důležitější věci," prohlásil. V písemném sdělení pro TV Nova se ale přece jen snažil ukázat vlídnější tvář. "Město Hlinsko vždy rádo pomůže, několik sociálních bytů v dobrém stavu provozuje. Ovšem kdo pomoc odmítá, tomu se pomáhá těžko. I přesto nám přijde jako morálně mnohem horší varianta tyto lidi vyhostit na ulici," sdělil.

Nicméně právě to je ve hře. Jeden z nájemníků totiž uvedl, že zatímco dříve dostávali nájemní smlouvu na rok, naposledy dostali smlouvu pouze na půl roku. To by se ale asi nelíbilo ani občanům města. "Ať udělaj vodu a mně je to jedno, já bych tam vydržel, vždyť už přes deset roků jsem tady. Mně je to jedno, hlavně voda," prohlásil nájemník Vladimír.

Štáb se vydal na radnici, aby si promluvil se starostou osobně – ten ale byl, coby úřední osoba, na pohřbu. Podle místostarosty Petra Svobody (Hlinsko sobě), kterému se počínání televizního štábu ani trochu nelíbilo, se měl starosta vrátit později ten den. Poté měl ale zavolat, že už nedorazí.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.