Moderní bydlení

Lidi v létě obtěžuje přes otevřená okna kouř a hluk. V Praze jim vadí i prostitutky

Toto se nedá vydržet. Některé občany hlavně v létě trápí v jejich domovech hluk a kouř. S podobnými problémy mimo jiné bojuje zapsaný spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy, jenž ve své lokalitě obviňuje zejména obyvatele bytů určených ke krátkodobým pronájmům.

"Před covidem byl nejhorší rok 2019 a vše nasvědčuje tomu, že letos to bude stejné. Vadí nám i prostitutky ve společných prostorech domů či prodej drog," říká předseda spolku Petr Městecký.

[chooze:article;value:404958]

​"Dodržování nočního klidu absolutně nefunguje. Nikdo to neřeší a tím, že město zopakuje čtyři roky starou kampaň s plakáty, že v deset hodin večer je noční klid, to ničemu nepomůže," uvádí předseda spolku.

Situace podle něj vede k tomu, že se střed metropole vylidňuje. "V Praze 1 už je přihlášeno k trvalému bydlišti jen deset tisíc lidí. Někteří z nich tady ale ani nežijí a potřebovali pouze parkovací kartu, umístit děti do školy nebo je pro ně z nějakého důvodu výhodné být na Finančním úřadu pro Prahu 1," dodává Městecký.

Letní sousedské problémy se ale ani zdaleka netýkají jen pražského centra. Na různých místech Česka se jen projevují různým způsobem. Například grilování na balkónech či lodžiích bytových domů není vhodné, protože kouř i pach jídla se nemusí ani zdaleka sousedům líbit.

Advokátka Dagmar Raupachová doporučuje v případě rušení od sousedů řešit problémy přímo s nimi nebo se Společenstvím vlastníků bytových jednotek či s místní radnicí. Volání státní či městské policie považuje až za krajní řešení.

[chooze:article;value:443683]

​"Nikdo by své sousedy neměl rušit ani obtěžovat. Pokud by sousedé byli velmi hluční až do půlnoci, tak by to samozřejmě problém byl a lidé z okolí by se mohli bránit," vysvětluje Raupachová. Z právního hlediska jsou podle ní závazné vyhlášky pro jednotlivé obce a města.

Radnice určují pravidla a na jejich dodržování dohlížejí strážníci. Například ti v Praze kvůli tomu mají plné ruce práce. "Jen loni v květnu a v červnu jsme řešili 2 162 přestupků týkajících se rušení nočního klidu. Letos od května do 15. června to zatím bylo 1 401 přestupků, říká mluvčí Městské police Praha Irena Seifertová. 

"Co se týká rozdělávání ohňů a grilování během uvedeného období, jsme letos na tísňovou linku 156 přijali 14 oznámení, ohledně kouření to byly pouze tři případy," dodává mluvčí.

I když je hluk a kouř nepříjemný, prezident České lékařské komory Milan Kubek se nedomnívá, že by zrovna tyto záležitosti znamenaly nějaké vážnější zdravotní riziko. Na téma takzvaného pasivního kouření ale byly dokonce zpracované vědecké studie. "Asi nejhorší je, když konflikt vyústí v nějakou fyzickou potyčku. Cigaretový zápach od sousedů ale určitě škodlivý není," uklidňuje Kubek.

Strážníci v Ostravě kontrolovali dodržení zákazu kouření. Zabavovali také alkohol (6/2023):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.