Maďarská vláda měla špehovat představitele EU. Prohlížela prý i pokoje

Se zjištěním přišel belgický deník De Tijd a maďarská neziskovka Direkt36, podle kterých rozvědka Információs Hivatal (IH) mezi lety 2015 a 2017 sledovala úředníky z Unijní kanceláře proti podvodům (OLAF). Ta totiž tehdy vyšetřovala zetě maďarského premiéra Viktora Orbána, zda nezneužívá evropské dotace. 

Podle zdrojů deníku mělo docházet k vloupáním se do pokojů zaměstnanců OLAFu, hackování jejich telefonů a počítačů, odposlouchávání hovorů a sledování osob. "Byla období, kdy téměř každá delegace z EU byla špehována," tvrdí zdroje, jejichž identitu deník neprozradil, má jít ale o zaměstnance rozvědky. OLAF měl během zmíněného období být v Budapešti čtyřikrát.

[chooze:article;value:577836]

Uvnitř IH měla podle deníku vzniknout "celá jedna divize," jejímž úkolem mělo být udržovat unijní instituce pod neustálým dohledem. Pokud by se obvinění ukázala jako pravdivá, šlo by historicky o první případ, kdy evropské úředníky špehovala některá z členských zemích.

Maďarsko ale nebylo poprvé z těchto věcí obviněno. Vládnoucí strana Fidesz v roce 2021 podle německého webu DW přiznala, že používala izraelský software Pegasus pro špehování mobilních telefonů, podrobnosti ale podléhají utajení až do roku 2050.

EU se kvůli Putinovi pustila do Orbána. To snad není možné, zní z Polska (7/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.