Majitel pokračuje v černé stavbě. Úřady nekonají a vinu svalují na politiky

Manželům Žďárským dělníci při rekonstrukci sousedního domu obnažili základy, zmizely jim obrubníky, na dvoře dělníci vybagrovali i část pozemku, která patří majiteli sousedního činžáku. Tomu zazdili okna do koupelen. Vše bez stavebního povolení. Krajský stavební úřad téměř před rokem zakázal v černé stavbě pokračovat. Jenže se stavělo dál.

Policie odkazovala na stavební úřad. Jeho vedoucí se bránil, že pokutu nemůže stavebníkovi dát kvůli nefunkčnímu novému stavebnímu řízení. "Přestupek i řízení o zahájení řízení odstranění stavby musíme dělat v novém systému, který nám bohužel tato řízení zahájit neumožňuje," říká Jan Rejthárek, vedoucí stavebního úřadu v Novém Bydžově.

"Splnění rozhodnutí, kterým se stavebníkovi zakazuje pokračovat ve stavbě, lze vymáhat exekučně, což je nejsilnější nástroj, který má stavební úřad k dispozici. Zákaz tedy vymahatelný je, ale úředníci jsou nečinní," doplnila advokátka Kateřina Kolářová Justová.

[chooze:article;value:574605]

Starosta slíbil, že tento postup prověří. "V katastru je už daný exekuční příkaz," dodala Hana Ždárská. Příkaz znamená, že dům má na katastru tzv. plombu, čili že je zablokovaný. Jeho vlastníci Andrij Kalynčuk a Oksana Šafar ho nyní nemohou na nikoho převést. Exekuční příkaz uvítal i spolumajitel sousedního činžáku Vít Nechanický.

Pokud by se prokázalo, že se staví dál, mohl by být dům prodán nuceně v dražbě a na výtěžek by si mohli klást nároky město, exekutor, ale i poškození sousedé. Manželé natočili, jak nelegální stavba navzdory zákazu finišovala. Upozornili na to i vedoucího stavebního úřadu. "Tady se pracuje dál. Oslovil mě stavební úřad, že mě chce jako svědka. Už je toho zdokumentováno tolik, až bych řekl, že už nemá smysl nic jiného dokumentovat," domnívá se pan Ždárský.

Že se dál staví, zaráží i majitele sousedního domu. "Měl jsem pocit z těch lidí, kteří byli ve vaší reportáži, hlavně pana starosty, že začnou konat. Už se to pohnulo, ale teď asi zase začali spát hlavně na tom úřadě," vyjádřil obavy spolumajitel činžovního domu Vít Nechanický.

[chooze:article;value:585492]

​Redakce pořadu Na vaší straně zajímalo, jak je vymáhán zákaz dalšího stavění, ale také to, jak se to pohnulo s pokutou za rok a půl předchozího budování načerno. S paní Žďárskou jsme vyrazili za vedoucím stavebního odboru i starostou Nového Bydžova.

"My v tom nic nového dělat nemůžeme. Řešíme to, ale teď nejsme schopni dát pokutu. Momentálně u řízení, které jsme zahájili po 1. 7., tak v tom systému nám to nejde. A abychom to mohli dát takzvaně postaru, tak ještě nemáme schválenou legislativu, protože to bylo v Poslanecké sněmovně a 12. prosince to má jít do Senátu," tvrdí Rejthárek ze stavebního úřadu.

"Minule jsme se tady společně domluvili, v podstatě jsme to vyhodnotili a určili jsme dva směry řešení. Jeden je už splněný a druhý je pokuta. Ta by asi už byla dávno udělená, kdyby nedošlo v rámci stavebního řízení k tomu, k čemu došlo. Takže dnes je stavební úřad do jisté míry ochromen a neumí s nástroji, které má a které nefungují, řádně správní pokutu udělit," dodal k tomu starosta Pavel Louda (ODS).

Pokuta může činit až jeden milion korun. Nefunkčnost stavebního řízení má přitom dopad i na další případy. Jediná páka, kterou tak úřady na stavebníka Kalynčuka mají, je exekuce. "To bylo z toho důvodu, že nereagovali na zastavení prací, které jsme vydali," upřesnil Rejthárek.

[chooze:article;value:584826]

Starostu překvapilo, že se stavělo dál. "To je pro mě nová zpráva. Z mého pohledu by měl konat exekutor a vykonat první krok – jeho povinností je tam vlézt," dodal starosta.

Vedle nečinnosti úřadů tkví ale hlavní problém v tom, co dělníci při černé stavbě napáchali na domu Žďárských i na sousedním činžáku. Zjišťovali jsme, jak je to tady s nápravou. A přímo během našeho natáčení se konečně daly věci do pohybu. "Závěr je takový, že máme posudek od statika, že tam může dojít k poškození sousední stavby, ale to poškození neohrožuje zdraví, životy osob a tak dále. Pravděpodobně mohlo dojít třeba k nějakým trhlinám," poznamenal později Rejthárek ze stavebního úřadu.

Kalynčuk Ždárským vzkázal už několik termínů, kdy základy opraví řádně. Zůstávalo jen u slibů. "Nám vznikla škoda z nelegální stavby a my si to teď máme opravit sami na vlastní náklady a vymahatelnost, jak nám řekl právník, je nula," zlobí se Hana Žďárská. "Policie nám poslala vyrozumění, že nám vlastně nic nezpůsobili, že se jedná o škodu budoucí, že nemůžou prokázat úmysl. Když já jsem argumentoval, že mi byly zcizeny obrubníky a zásyp, čímž vznikla škoda, policie případ odložila," doplil pan Žďárský.

"Šel bych do občanskoprávního sporu se stavitelem, který vám způsobil škodu, což teda vám nezávidím," poradil manželům starosta.

Ledy se nakonec pohnuly. Andrij Kalynčuk Žďárským nechal základy opravit. Druhému majiteli druhého poškozeného činžáku Kalynčuk nabídl kompenzaci, ale zatím se nedohodli. 

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.