Masivní zemětřesení v Thajsku a Myanmaru: Mrtvých mohou být tisíce, záběry jsou děsivé

[chooze:gallery;value:39760]

​V Myanmaru udeřilo v pátek ráno našeho času zemětřesení o síle 7,7 magnituda. Jak popisuje CNN, epicentrum bylo v centrální části země a asi jen 10 km hluboko. Přibližně 12 minut po prvním otřesu přišel další o síle 6,4 magnituda.

Zprávy ze země dříve známé jako Barma jsou velmi omezené. Zuří tam už totiž několik let občanská válka a stát řídí vojenská junta, která kontroluje média a komunikaci. Junta ale vyhlásila stav nouze v šesti regionech, uvádí BBC.​ Podle vedení junty je obětí 144 a přes 700 zraněných.

[chooze:article;value:597280]

​Na záběrech jsou vidět poničené domy, popraskané silnice i zřícený most přes řeku. Budovy v Myanmaru se měly hroutit před očima obyvatel. Podle agentury Myanmar Now je značně poničený historický královský palác Mandalaj.

"První zprávy z terénu naznačují, že zemětřesení způsobilo značné škody. Informace o humanitárních potřebách se stále shromažďují," uvedl Červený kříž.

Zemětřesení podle agentury AP zasáhlo i thajský Bangkok, hlavní město, v jehož širší oblasti žije přes 17 milionů lidí. Zatím není jasné, kolik obětí otřesy mají. Lidé obdrželi varování a evakuovali se z budov.

[chooze:article;value:602373]

​​Na sociálních sítích se objevily záběry hroutícího se mrakodrapu ve výstavbě v Bangkoku. "Na místě bylo přibližně 320 stavebních dělníků, z nichž 70 se pohřešuje a 20 je stále uvězněno ve výtahové šachtě. Přesný počet mrtvých stále není znám," uvedli tamější záchranáři na facebooku. Minimálně sedm dělníků však při neštěstí zahynulo.

"Zemětřesení jsme cítili asi minutu a pak jsme vyběhli z budovy. Viděli jsme i další lidi, jak vybíhají z budov. Bylo to velmi náhlé a silné," popsal jeden z obyvatel myanmarského největšího města Rangún.

[chooze:article;value:595777]

"Všechno se velmi třáslo a trvalo to tři až čtyři minuty. Elektřina není k dispozici, ale obvykle ji máme jen méně než 12 hodin denně," uvedl další z obyvatel města.

"Otřesy byly silně cítit i v sousední čínské provincii Jün-nan, kde ve městě Žuej-li na hranicích s Myanmarem došlo k poškození budov a zranění obyvatel. Zemětřesení zasáhlo také další čínské provincie, včetně Kuej-čou, Kuang-si a S’-čchuanu," uvedl Geofyzikální ústav AV ČR.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Daniela Drakea je 396 Čechů v Thajsku a čtyři v Myanmaru. "Nemáme informace, že by mezi zraněnými byli čeští občané. Ozývají se nám na velvyslanectví čeští občané, ale pouze s dotazy, co mají dělat, jak se mají registrovat do systému DROZD," uvedl pro TN.cz. Právě registrace do systému cestovatelům doporučuje.

​​"Hluboce mne zasáhly zprávy o ničivém zemětřesení v Thajsku a Myanmaru. Mé myšlenky patří rodinám obětí a všem, kteří se zapojili do záchranných operací. Česko je připraveno pomoci," napsal na síti X ministr zahraničí Jan Lipavský (nez.).

[chooze:article;value:586125]

"Náš USAR tým je v pohotovosti. Přijde-li oficiální žádost o pomoc, co nejdříve do postižených oblastí vyrazíme. Jde o každou minutu. 36 hasičů včetně lékaře a statika, pět psů a speciální vyprošťovací technika jsou připraveni zachraňovat životy," uvedli na X čeští hasiči.

Organizace spojených národů (OSN) v zasažené oblasti mobilizuje záchranáře. "Vláda Myanmaru si vyžádala mezinárodní pomoc a náš tým je s nimi už v kontaktu, aby pomohl koordinovat naše zdroje v regionu, abychom mohli pomoci v této složité situaci," prohlásil podle portálu Guardian generální tajemník OSN António Guterres.

V Myanmaru jsou zemětřesení poměrně běžnou záležitostí. Podle deníku The Straits Times mezi lety 1930 a 1956 jich zemí otřáslo šest o síle přes sedm magnitud. Zemětřesení o síle 6,8 magnituda v roce 2016 v Myanmaru zabilo tři lidi.

Podle Americké geologické služby si pravděpodobně zemětřesení vyžádá přes tisícovku obětí. Je ale údajně 35% šance, že mrtvých bude přes 10 tisíc.

"Celkově obyvatelstvo v této oblasti žije v budovách, které jsou zranitelné vůči zemětřesení, ačkoli existují odolné stavby. Nedávná zemětřesení v této oblasti způsobila sekundární nebezpečí, jako jsou sesuvy půdy, které mohou přispět ke ztrátám," uvedla agentura.​

[chooze:article;value:432728]

​Podobně silné zemětřesení zabilo předloni v Turecku 50 tisíc lidí. V Myanmaru je sice podobný počet lidí, kteří byli vystaveni nejsilnějším otřesům, těch, kdo byli v oblasti zasažené velmi silnými otřesy je ale celkem téměř dvojnásobek.

Humanitární organizace vojenské vedení kontrolující část Myanmaru vyzývají k umožnění neomezené pomoci obětem. "Myanmarská armáda dlouhodobě odmítá pomoc v oblastech, kde působí skupiny, které se jí brání," uvedla Amnesty International.

Největší šance na přežití je prvních sto hodin, poté rychle klesá, popsal záchranář (3/2025):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.