Máslová migrace Čechů do Polska. U sousedů stojí polovinu

Jedním z hlavních důvodů, proč se tolik liší cena u nás a v Polsku, je odlišná velikost trhů. Větší nabídka nabízí pro zahraniční investory více možností. "V Polsku mají zemědělci větší úlevy. Pokud je zemědělec fyzická osoba, tak nemusí platit sociální pojištění, což zemědělci samozřejmě poměrně výrazně zlepšuje ekonomiku," říká Maier.

Situaci ovlivňuje i nedostatečná konkurence mezi českými mlékárnami. Investoři nefinancují výstavbu nových mlékáren a raději budují v zahraničí. "Hromadu syrového mléka vyvážíme do zahraničí a potom produkt s vyšší přidanou hodnotou, třeba máslo nebo sýry a podobně, dovážíme zase zpátky," poukazuje ekonom.

Cenu v následujících měsících však ovlivní i snížená produkce a tučnost mléka během letních měsíců. Kromě másla tak obvykle roste i cena vajec. To souvisí s vyšším podílem zemědělců na jejich produkci.

[chooze:article;value:580753]

​Obchodní řetězce pracují se změnami cen průběžně po celý rok. "Je možné, že příští rok, někdy v polovině, marže budou záporné. Někde řetězce vydělat musejí. Jednou je to máslo, podruhé banány, potřetí zelenina. Takhle obchodní řetězce bohužel fungují a myslí," komentuje.

Odborník očekává opětovné snížení ceny v předvánočním období. "Myslím, že začne klesat už před Vánoci. Letos je to trošku více napálené, než bývalo předchozí roky. Já si myslím, že někdy začátkem prosince cena začne klesat," uzavírá. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.  

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.