Poplatek za psa, za parkování nebo za svoz komunálního odpadu. Výzvy k platbě města čím dál častěji doručují třeba e-mailem, SMS zprávou nebo přes aplikaci. Papírovou složenku už ve schránce od začátku roku nenajdou ani obyvatelé Trutnova.
"Máme spočítáno, že za tisk a rozesílání tím ušetříme až 400 tisíc ročně. Mohou například bankovním převodem nebo přes portál občana anebo například mohou přijít k nám na městský úřad do pokladny," uvedla mluvčí Trutnova Michaela Dědková.
[chooze:article;value:596566]
Digitalizace služeb bývá problém zejména pro seniory, kteří nemají internet nebo aplikace v chytrém telefonu neumí používat. "48 procent seniorů prostě internet nemá a nemá k němu přístup. Mají problém s tím v současné době zjistit, i o kolik se jim navýšil důchod, protože i to je agenda, která přešla do on-line prostředí," varovala předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová.
Složenky vyměnili za platbu přes QR kód i v Ústí nad Labem. Město tak ročně ušetří několik milionů. Složenky jsou minulostí také v Náchodě, výzvu k platbě posílají přes městskou aplikaci.
[chooze:article;value:595674]
"Přijde informace o tom, že právě nastal ten čas, kdy je nejvyšší čas zaplatit ten poplatek, může to být poplatek za psy, za odpady, za cokoliv," informovala mluvčí Náchoda Nina Adolf.
Od rozesílání složenek města ustupují kvůli vysokým nákladům. Od února navíc Česká pošta chystá další zdražování. "Rostou náklady personální, ceny energií a podobně, takže museli jsme to nějakým způsobem promítnout do cen našich vybraných služeb," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
V Hradci Králové zatím u složenek zůstali. Místo pošťáků je ale doručují brigádníci.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.