[chooze:gallery;value:36139]
Meteorologové varují před silnými bouřkami, které se od odpoledne tvoří nad částí našeho území. "Dnes zpočátku ještě bude na většině území ČR limitovat tvorbu bouřek sušší vrstva v troposféře. Během odpoledne a večera ale vlhkosti přibude a přeháňky a bouřky se budou vyskytovat místy, ojediněle silné, nebo i velmi silné. Nejprve se objeví v Čechách a na Vysočině, postupně se budou rychle pohybovat k severovýchodu až východu," upozorňuje ČHMÚ.
Výstraha, která je platná až do páteční druhé hodiny ranní, se týká částí krajů Královéhradeckého, Pardubického, Vysočiny a Jihomoravského kraje. "Pravděpodobné jsou ojedinělé kroupy i nad 2 cm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), které v oblastech s podmáčeným terénem mohou způsobovat častější vyvracení stromů. Rizikové budou i intenzivní srážky s úhrny kolem 30 mm za krátkou dobu," upozorňují meteorologové.
[chooze:article;value:558641]
Na některých místech vznikly i supercelární bouře. "Střih větru 0-6 km bude dostatečný (i přes 20 m/s) a mohou se vyvíjet supercelární bouře, ve kterých čekáme i kroupy o velikosti nad 2 cm, nárazy větru mezi 65 až 80 km/h, výjimečně kolem 90 km/h," varuje ČHMÚ a dodává, že "plocha zasažená těmito jevy ale bude v rámci republiky velmi malá". Slabší supercelu se následně podařilo vyfotografovat u Slaného ve Středočeském kraji.
#KonvektivniSkupina První slabší supercela tohoto dne od Slaného fotoaparátem @Drahokoupil_Jan . Střih větru je dle sondážních měření dostatečný, více energie je a bude ale zejména v oblasti V Čech a Moravy. pic.twitter.com/NOT8yGTs3X
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 6, 2024
[chooze:article;value:558773]
Supercela, která vznikla nad Lounskem a prošla severně od Prahy, s sebou přinesla i menší škody. ČHMÚ hlásí hlavně spadlé stromy a problémy způsobené přívalovými lijáky. Bouře dál směřuje směrem na východ Čech.
Hasiči z Královéhradeckého kraje už kvůli bouřkám vyjeli přibližně desetkrát. "Postupující bouřka za sebou místy zanechává polámané stromy nebo nánosy bahna," napsali hasiči na sociální síti X.
Silné bouře ale zuří i na dalších částech republiky. Bouřky udeřily pozdě odpoledne také na Vysočině a v Jihomoravském kraji, odkud se později přesunuly nad Moravskoslezský a Zlínský kraj. Bouřkové mraky se objevily také na jižní Moravě. Tam meteorologové varovali před silnými nárazy větru i velkou bleskovou aktivitu.
Meteorologové upozorňují, že by kvůli síle větru mohla vznikat i tornáda. "I ve spodních vrstvách troposféry je dnes poměrně dynamické prostředí a spodní základna oblačnosti může být nízko, což může velmi zřídka vytvářet případné větrné víry, jako např. tromba nebo tornádo. I přesto, že jsou podmínky pro tyto jevy modelově příznivé, je pravděpodobnost vzniku velmi malá a nelze je dopředu blíže lokalizovat," vysvětlují.
V pátek ráno by měly bouřky doznívat na jihovýchodě. Vyskytovat se tam mohou až do pozdějších hodin. "Další bouřky, ojediněle i silnější, by se měly tvořit i zítra odpoledne, zejména v jihovýchodní polovině. Doprovázené mohou být především nárazy větru o rychlostech kolem 70 km/h, kroupami a přívalovými srážkami. Prozatím jsme na ně vydali výstrahu s nejnižším stupněm nebezpečí a případně ji budeme zítra dopoledne upravovat," dodávají meteorologové.
Bouřky by mohly způsobit i vzestup hladin řek. "Vzhledem k vysoké nasycenosti území z předchozí epizody a očekávanému výskytu velmi silných bouřek může zejména na tocích odvodňujících Beskydy docházet k rychlým vzestupům hladin. Nelze zde vyloučit překročení 1. a ojediněle i 2. stupňů povodňové aktivity," zdůrazňují.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.