Prognóza přichází jen několik dní poté, co Světová meteorologická organizace varovala před tím, že letos nás už zkraje jara a především v létě čekají historická vedra, píše portál News 18. Odborníci se ale přepočítali, extrémní nárůst teplot má podle nich začít dokonce dřív.
El Niño má totiž ovlivnit také teploty a srážky od března do května. "El Niño nebo La Niña mají značný vliv na globální počasí," potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová.
"A zatímco v některých částech světa je jejich vliv průkazný, Česko je od Tichého oceánu přece je daleko a jeho jednoznačné dopady nejsou jednoznačně potvrzené," vysvětlila. Zda vedra dorazí i do České republiky, je tak zatím otázkou.
[chooze:article;value:544811]
"Nicméně jev El Niño s dalšími procesy v tropických oblastech může podpořit stratosférické oteplování a tím vliv polárního víru na naše zimní počasí," dodala Honsová. Zapotřebí je ale podle ní správné rozložení tlakových útvarů nad střední Evropou.
Globální klimatický jev El Niño začal v červnu loňského roku a naplno udeřil mezi listopadem a lednem, informuje web The Indian Express. "Epizoda El Niño z let 2023–2024 dosáhla vrcholu a zůstává jednou z pěti nejsilnějších v historii," uvedla WMO.
S jevem El Niño se často pojí extrémní počasí, jako jsou sucha, dlouhé období veder a velmi vysoké teploty.
Rychlé změny v oceánských proudech však pode meteorologů signalizují příchod meteorologického jevu La Niña, což je chladnější protějšek El Niña. "Celosvětově ovlivní počasí ve druhé polovině roku a zejména během zimy," tvrdí meteorologové z odborného portálu Severe Weather.
Extrémní počasí bičuje jih Evropy. Lavina uvěznila tisíce lidí, jeden člověk zemřel:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.