Moderní bydlení

Mladí lékaři nám utečou, varuje odborářka. U sousedů si vydělají o dost více

Ukončení protestu lékařů je nyní na rozhodnutí jednotlivých odborových organizací, které protest iniciovaly. "Neměli jsme garanci toho, že ty finanční prostředky nebudou započítané do provozních prostředků a že v podstatě dojdou opravdu až k těm jednotlivým zdravotníkům, ale také dalším zaměstnancům," vysvětlila komplikace při vyjednávání Žitníková.

Klíčové podle ní bylo získat podporu premiéra Petra Fialy (ODS), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nemohl překročit vládní limity. "Na většině těch věcí byla s panem ministrem shoda a dořešili jsme jenom tu koncovou část toho, jaký bude objem těch finančních prostředků," uvedla předsedkyně.

Výše přidání se bude odvíjet od specializace lékařů a pozic ostatního personálu. Odborářka zdůraznila, že částky jsou minimální garantované a v případě lepšího hospodaření nemocnic mohou ještě růst.

[chooze:article;value:531629]

"Ty podmínky se nedají srovnat s podmínkami v okolních evropských zemích," upozornila však. Například v Německu nebo Rakousku jsou platy výrazně vyšší. Podmínky se podle ní zlepšují i na Slovensku.

Hrozí tedy, že hlavně mladí lékaři utečou do zahraničí. A nejen oni. Nízké jsou podle ní platy i u jiných zaměstnanců. "Pokulhávají i u těch ostatních zdravotníků. A tam bych to viděla do budoucna jako obrovský problém i z hlediska například toho, jak jsou staré české sestry. Demografická tabulka, kterou má k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky, nám říká, že zhruba do pěti let skončí v českém zdravotnictví téměř 12 000 sester. A to je enormní číslo," varovala.

"Je potřeba hledat pro ně to, co je v tom zdravotnictví udrží, anebo co je případně do toho zdravotnictví přivede zpátky," doplnila.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.