Že se stane z dítěte vrah, je jednou z mnoha nočních můr každého rodiče. Přitom právě jejich vliv může být rozhodující. Obvykle jde o plánovanou akci. "Většině vražd předchází snění o vraždě, oni si představují, že jsou takoví ti spravedliví Zorro mstitelé a představují si, jak by tedy potrestali toho protivníka. Ten člověk už zabil člověka mnohonásobně předtím ve snech," říká psycholog Jeroným Klimeš.
"Pokud se nebudeme bavit o afektu, tak si musíme uvědomit, že ten pachatel, ať už je to kdokoliv, tak se vlastně tím trestným činem snaží vyřešit svoji situaci a bohužel nenalezl lepší cestu než tuto. Takže opravdu se setkáváme s poměrně dlouhodobou přípravou, respektive dlouhodobou genezí, než se dostaneme tedy do těchto mimořádných událostí a incidentů," domnívá se psychoterapeut Tibor A. Brečka.
[chooze:article;value:599125]
Za rozhodnutím dítěte někomu ublížit, může být životní situace, problémy v kolektivu, ale i banalita. "Můžeme zjistit, že to byla opravdu, nejen z pohledu dospělých, ale i z pohledu těch dětí, že to byla nějaká třeba ptákovina, která byla ten spouštěč, který tomu dítěti řekl: a jdu do toho," poznamenal psycholog Václav Mertin.
Právě u dětí je prý velmi snadné, aby se myšlenka změnila v opravdovou tragédii. Psychologové se shodují především na tom, že děti v mladém věku nedohlédnou až konec svých činů. Tedy že si neuvědomují, co mohou způsobit sobě i dalším.
[chooze:article;value:598954]
"V tom právě spočívá jejich nezletilost. V tomhletom jsou ještě děti, že toto nedomýšlí. Oni mají pořád pocit, že je to taková větší hra," vysvětlil psycholog Klimeš.
Pokud vrah svou oběť znal, šlo pravděpodobně o formu pomsty. V opačném případě může být za hrůzným činem nějaká psychická porucha.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.