Kdysi po něm jezdily povozy nebo první auta. Ještě nedávno sloužil alespoň pěším. Teď je historický 200 let starý most u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku v havarijním stavu. Na první pohled je vidět, že se most rozpadá. Jsou v něm velké praskliny. Kvůli riziku zřícení město Přibyslav na most zakázalo vstup.
"Je technickou památkou mostního stavitelství, která je evidovaná v ústředním seznamu kulturních památek. O jeho špatném stavu samozřejmě víme," uvedla Ilona Ampapová, mluvčí Národního památkového ústavu Telč.
Jenže opravy mostu nemůžou začít do té doby, dokud se nevyjasní, komu patří. A to se zatím neví. Město Přibyslav, Kraj Vysočina i stát od něj dávají ruce pryč. Nikomu se nechce platit nákladnou rekonstrukci v řádu milionů korun.
[chooze:article;value:584950]
"Není ve vlastnictví města Přibyslav. Nehlásí se k němu ani Státní pozemkový úřad ani Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl starosta Přibyslavi Martin Kamarád (ODS).
"Kraj Vysočina o existenci tohoto mostu ví, ale není jeho majitelem. A do budoucna ani nepředpokládá, že by ho vzal do svého majetku," sdělila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
[chooze:article;value:586635]
Ani z dobových dokumentů není jasné, komu patří. Pokud se vlastník nenajde, připadne most státu a ten pak rozhodne, komu jej svěří a kdo jeho opravu bude muset následně řešit. Podobná situace panuje u tisíců staveb a pozemků po celé republice, které mají nevyjasněné vlastnictví.
Tentýž problém řešili třeba při nedávných zářijových povodních na Chrudimsku. Velká voda tam poničila most. Jenže se k němu nehlásila ani jedna ze sousedních obcí a ani Pardubický kraj. Černý Petr nakonec zůstal obci Leštinka, která ale na jeho devítimilionovou opravu bude horkotěžko shánět peníze. Jsou to pro ni totiž tři její roční rozpočty.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.