Možný konec čekání na léčiva. Delegace v Jižní Koreji vyjednává nové zdroje

Potřebné léky jsou stále nedostupné. To je věc, která Česko trápí už několik měsíců, dlouhodobě za to vládu kritizují nejen opoziční poslanci. "Já bych se nerada dočkala to, že angínu budeme místo penicilinu léčit oreganem, šalvějí nebo česnekem," podotkla poslankyně Alena Schillerová (ANO).

Právě kvůli nedostatku léků do Jižní Koreje přijel se sněmovní delegací i náměstek ministra zdravotnictví, aby se v pátek sešel se zástupci korejských firem. Oregáno, šalvěj nebo česnek by tak mohly zůstat v kuchyních a nestěhovat se do našich lékárniček. Jihokorejské společnosti by totiž do Česka měly v blízké době dovézt například antibiotika, dětské sirupy nebo léky pro diabetiky. "To je teď naším cílem, abychom rozšířili portfolio firem, od kterých odebíráme léky, právě i o korejské společnosti," vysvětlila Pekarová Adamová.

[chooze:article;value:496427]

"Většinou se zde vyrábí nejenom ty samotné léky, ale i účinné látky. To znamená, že nejsou závislí na dalších dodavatelích," uvedl výhody korejského trhu náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Většina léků, která se momentálně do Evropy dováží, je totiž závislá na látkách, které se vyrábějí především v Číně nebo Indii. Od spolupráce s Koreou si Češi slibují větší jistotu. "Do budoucna bychom usilovali i o to, aby někteří ti výrobci přesunuli výrobu nebo alespoň část výroby i do České republiky," dodal Dvořáček.

Kdy se léky do Česka dostanou, bude záležet na Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Ten musí posoudit vhodnost léků, které zatím v Česku nejsou certifikované. Proces by mohl trvat i několik měsíců.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.