Paní Blažková je ukázkový případ pacienta s cévní mozkovou příhodou. "Dělala jsem věci, které normálně nedělám. Prý jsem huhňala, šla jsem mýt hrneček a vodu pustila hrozně silně. Nepociťovala jsem ale vůbec nic," popsala. Sama si ataku neuvědomovala, naštěstí jí zachránil život manžel. Zavolal totiž okamžitě záchranku.
Příznaky rozpozná i laik, zato sám pacient si je většinou stejně jako paní Blažková neuvědomí. "Pokud má někdo zkřivenou tvář a koutek úst spadlý dolů, řekněte mu, aby předpažil. Jednu končetinu neudrží. Další příznak je, že divně mluví," popsal lékař Marek Dvořák.
[chooze:article;value:580686]
"Ztráta vidění v části zorného pole, špatná koordinace, ztráta rovnováhy, závratě," vyjmenoval další příznaky primář neurologické kliniky v Pardubické nemocnici Petr Geier. V ten okamžik se buď ucpala některá z cév v mozku, například krevní sraženinou, a tím pádem nedokáže část mozku prokrvovat a vyživovat, anebo zřejmě vinou vysokého tlaku céva praskla a krvácí.
V tu chvíli začíná boj o život. Zásadní je přivolat co nejrychleji odbornou pomoc. Pokud je část mozku neprokrvená, každou minutou v ní odumírá na dva miliony neuronů, tedy mozkových nervových buněk.
[chooze:article;value:557595]
Když je ucpaná céva slabší, může problém vyřešit lék na ředění krve. V opačném případě je nutné sraženinu odsát. "Přes cévu se dostat do mozkových tepen a zde tu sraženinu odstranit. Cílem je co nejrychleji zprůchodnit tu cévu a obnovit průtok krve do mozku," vysvětlil lékař neurologické kliniky v Pardubické nemocnici Tomáš Prax.
Prevencí je zdravý životní styl, tím můžeme minimalizovat rizika, jako je cukrovka, vysoký cholesterol nebo obezita. Většinou cévní mozkové příhody postihují seniory, ale stále častěji jsou v nemocnicích i mladší lidé.
"Jednou rizikovou skupinou jsou mladé ženy, které používají antikoncepci, a je s tam i další rizikový faktor, například obezita nebo kouření klasických cigaret," doplnil primář Geier.
Z přibližně 25 tisíc lidí, které u nás ročně cévní mozková příhoda postihne, jich zemře 30 %, dalších 30 % pak má vážné trvalé následky. Paní Blažková měla štěstí díky doktorům v Pardubicích.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.