Jak Halousek řekl, úterní start Starship byl hodně podobný tomu předcházejícímu. "Teď mělo dojít pouze k nějakým drobným změnám. Měl se testovat motor v kosmickém prostoru. Loď Starship měla vstoupit do atmosféry pod vyšším úhlem, to znamená měla být výrazně více namáhána její tepelná ochrana. No a jedna z dalších bonusových změn byla v tom, že Starship poprvé přistávala v oblasti, kde bylo denní světlo. Takže bylo nádherně to přistání vidět," řekl Halousek.
Zkouška byla sice celkově úspěšná, ne vše šlo ale podle plánu. "Byly provedeny všechny úkony, které měly být provedeny, s jednou jedinou výjimkou. Ten první stupeň, ta 70metrová trubka prvního stupně Super Heavy se měla vracet stejně jako v minulém letu na místo startu a měla být zachycena pomocí ramen. K tomu nedošlo, protože systémy vyhodnotily nějakou anomálii," přiblížil.
[chooze:article;value:582208]
Původně se nevědělo, o jakou anomálii se jednalo. To už je ale vyjasněno. "Dnes už víme, že problém byl na straně rampy zařízení, které mělo zachytávat ten první stupeň. Super Heavy nepřistávala na rampě, přistávala na mořskou hladinu Mexického zálivu. V podstatě nasimulovala celé kompletní přistání, to znamená dobrždění a velice lehké měkké dosednutí na hladinu, po kterém samozřejmě následovalo překlopení té rakety a její utopení. Ale to není žádný velký problém," popsal.
Elon Musk má mít pozici v budoucí administrativě Donalda Trumpa. To samozřejmě vyvolává otázky, zda to nezpomalí vývoj SpaceX. To si ale Halousek nemyslí, dokonce právě naopak. "Díky pozici Elona Muska, kterou bude mít u Donalda Trumpa v americké exekutivě, si může třeba protlačit rychlejší řešení některých problémů, právě třeba s FAA (Federal Aviation Administration, úřad dohlížející na civilní letectví v USA, pozn. red.) nebo těch, které mu nastaly po předcházejících haváriích, kdy mu ty první starty Starshipu a Super Heavy přeci jenom občas vyvázly," prohlásil. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.