Moderní bydlení

Na Blízkém východě se rozhořela nová krize. Může vést až ke zničení Íránu

Protivládní povstalci během několika dní obsadili většinu jihu, odkud armáda podle AP News v sobotu stáhla své jednotky, aby bránily klíčové město Homs. To je třetím největším městem v zemi a povstalci se v uplynulých hodinách přiblížili k jeho okraji. Jejich rychlý postup provází fakt, že prezident Bašár al-Asad se musí spolehnout především sám na sebe. 

Jeho největší spojenci, mezi které patří Rusko a Írán, mají plné ruce s vlastními problémy a konflikty. Obzvlášť pro Írán je vývoj na Blízkém východě velmi znepokojivý. Podle Marka Wallace tato země nyní bojuje o své přežití, řekl v rozhovoru pro The Sun

Připomíná, že Írán využívá zástupné konflikty k upevnění své moci v regionu. V současné situaci ale nemá na to, aby chránil své spojence. Íránský režim oslabuje korupce, ekonomické problémy a konflikt s Izraelem. Povstání v Sýrii tak může být jen dalším pomyslným hřebíkem do jeho rakve. 

[chooze:article;value:583813]

​"Křehkost ajatolláha a jeho kumpánů bude umocněna, jak se budou hroutit jeho spojenci. Jeho vlastní obyvatelé, kteří nenávidí ajatolláhův útlak, budou mít odvahu povstat," zdůrazňuje Wallace. 

Upozorňuje ale, že svrhnutí al-Asada není čistě dobrou zprávou. Mohl by ho totiž u moci nahradit Islámský stát. "Oni stále věří v brutální potlačování práv žen a menšin. Nemyslím si, že je v regionu místo pro radikální islámský chalífát," řekl a v souvislosti s tím zmínil roli v Turecka v této krizi.

"Osobně vyzývám k vyloučení Turecka z NATO," nechal se slyšet. Západ podle něj sice potřebuje Turecko na své straně proti Rusku, neměl by ale podporovat "masivní krveprolití" v regionu Blízkého východu.

V Maďarsku plánovali státní převrat. Policie zadržela 11 ozbrojených lidí (1/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.