Chorvatsko v těchto dnech sužuje vlna veder s teplotami blížícími se ke 40 stupňům Celsia. Ačkoliv teplo a slunečno je na dovolené u moře vítaný stav, extrémní počasí si vybírá svou daň. Tamní záchranáři mají zvýšený počet výjezdů, velmi často se jedná o zahraniční návštěvníky, kteří na takové horko nejsou zvyklí.
"V úterý od 7 do 12 hodin dopoledne jsme měli 30 zásahů a téměř 80 telefonátů," citoval web HRT ředitelku záchranářů Přímořsko-gorskokotarské župy Senku Kajčicovou. Nával zažívají i tamní pohotovosti.
[chooze:article;value:519098]
"Velkou část pacientů tvoří turisté, kteří tráví více času venku," uvádí HRT. V péči zdravotníků nekončí jen se zdravotními problémy z horka, ale i s úrazy, které si způsobili například na pláži.
Nárůst počtu zásahů zejména v turistických oblastech potvrdila i Davorka Muškadinová ze záhřebské záchranné služby. Mnoho výjezdů podle ní souvisí s úpalem. "Většinou je to na veřejných místech, kde jsou lidé více vystaveni horku. Příznaky jsou celková slabost, krátkodobá ztráta vědomí, bolesti hlavy, nevolnost, případně zvracení," sdělila deníku Danas.
Chorvatští zdravotníci tak varují, aby se lidé mezi 10. hodinou dopolední a 17. hodinou vyvarovali pobytu na přímém slunci a pili dostatek tekutin. Riziko vážných zdravotních komplikací je nejvyšší u seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. V nebezpečí jsou i malé děti, které se snadno přehřejí.
[chooze:article;value:518822]
V současnosti panují na chorvatském pobřeží opravdu pekelné teploty. Například v Dubrovníku teplota v noci na úterý neklesla pod 30 stupňů, jedná se o tzv. supertropickou noc. Vlna veder pokračuje dál, podle předpovědí panují i ve středu na téměř celém pobřeží teploty přes 35 stupňů Celsia.
Právě pro přímořské regiony platí nejvyšší stupeň výstrahy před extrémně vysokými teplotami. Podle chorvatského hydrometeorologického ústavu i ve čtvrtek budou denní teploty dosahovat na Jadranu až 37 stupňů Celsia a očekává se i další supertropická noc. Vlna veder podle meteoroložky Tanji Renkové potrvá až do konce týdne.
Podle meteorologů je v těchto dnech nad celou Evropou extrémně nízký stav ozonové vrstvy, kvůli čemuž je vyšší riziko spálení pokožky. Odborníci tak lidem doporučují, aby nebrali na lehkou váhu užívání přípravků chránících před sluncem.
Více se dozvíte v reportáži (22/8/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.