Na střeše pardubické nemocnice vznikl nový heliport. A právě tam sokolník pracuje. Naivně vypadající holub, který kálí na fasády, je prý ve skutečnosti ptačí myslitel. Kdyby sokolník chodil jen v úterý, holub by se do nemocnice vracel ve středu.
"Holub není rozhodně žádný hlupák, je to zvíře, které ovládlo celou planetu," tvrdí sokolník Ondřej Kouba. Termíny se tak musejí střídat.
[chooze:article;value:583987]
"Holubů je v nemocnicích poměrně hodně, většinou se pohybují po římsách našich budov," poznamenala mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. A hrozí, že se střetnou s přistávajícími záchranáři. "Máme ročně kolem pěti až šesti střetů s ptáky," potvrdil pilot záchranářského vrtulníku Daniel Tuček.
Tři sokolové se postupně vystřídají nad heliportem. Za půl hodiny každý nalétá tři kilometry. "Krouží nad tou budovou a já je na vábítko lákám zpátky, mají řízené průlety," popisuje sokolník. Už za pár minut dravci slaví úspěch – holubi v hejnu táhnou jinam, až za areál nemocnice.
Dravci mají vysílačku a GPS lokátor. Může se totiž stát, že se ztratí. Sokolník by je tak bez odkladu šel hledat. "Na to mám dva dny. Pozor, je to město, všude elektrika, skleněné výlohy," vysvětluje. Lépe se prý pracuje s mladými samci. Plaší intenzivně a více poslouchají povely chovatele.
[chooze:article;value:555713]
Střet s ptákem je pro piloty noční můrou. Vrtulníky totiž letí tak rychle, že nemají šanci na úhybný manévr. Nárazy jsou navíc tak silné, že udělají do vrtulníku díru. "My kvůli tomu létáme v helmách a máme štíty před očima, abychom nebyli zranění," dodal Daniel Tuček.
Královéhradečtí záchranáři mají jednoho takového ptáka na denní místnosti vycpaného. U něj je i rozbité okno vrtulníku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.