Na jatkách mají být nově kamery. Pomohou zabránit týrání zvířat

Surové zacházení se zvířaty, bití, kopance, údery řetězem nebo tyčí. Veterinární správa odhalila desítky případů krutého týrání hospodářských zvířat. "Byla zraněná nebo měla nějaký jiný problém a ten personál těch jatek je nějakým způsobem vláčel. Je to určité místo, které není pokryto veterinárním dozorem," uvedl mluvčí SVS ČR Petr Vorlíček.

Za týrání zvířat by mohla být provozovateli jatek uložena pokuta do výše tří milionů korun. Týrání by měla zabránit novela veterinárního zákona, která zavádí povinné kamery na jatkách – podle ministra Výborného to provozovatele vyjde maximálně na 200 tisíc korun. "Je to ekonomicky unesitelné. Budou muset splnit podmínky a 30 dní uchovávat záznam," popsal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

[chooze:article;value:592889]

​"Když dostaneme nějaký podnět, tak se budeme moci podívat na ty záznamy, zda tam například nedocházelo k nějakému týrání," doplnil Vorlíček. "Já se domnívám, že se to týrání přesune někam mimo kamery," reagovala poslankyně Klára Kocmanová (Piráti).

Se zavedením kamer mají problém kvůli vyšším nákladům hlavně menší jatka. "Ta povinnost těch kamer na jatkách by se měla týkat spíše velkých provozů. Trošičku s tím budeme bojovat," pronesl majitel jatek v Tanvaldu František Berka. "Je to trochu buzerace. Ať to dají všude na operační sály, do státní správy, do kanceláří," rozčílil se majitel jatek v Melči Karel Klement.

Mnohá jatka už kamerový systém využívají delší dobu. "Vidíme, jak se s tím zvířetem zachází, lidé si jsou vědomi, že jsou nějakým způsobem monitorováni," sdělil jednatel Masa Jičín Karel Čeřovský.

Veterinární správa chce v budoucnu využít umělou inteligenci, která by vyhodnocovala záběry a upozorňovala na případné týrání dobytka.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.