Chovné hejno čítalo 20 ptáků. Šest z nich náhle uhynulo. Situaci prověřila Krajská veterinární správa, která potvrdila, že se drůbež nakazila vysoce patogenní chřipkou typu H5N1. Ochranné pásmo ovšem nezřídila. Přesto by chovatelé na Českobudějovicku měli být obezřetní.
Drůbež by neměla přijít do kontaktu s volně žijícími ptáky, kteří jsou nejčastějším zdrojem nákazy. Výběhy by proto měly být uzavřené bez přístupu na volné vodní plochy. Zároveň by měli chovatelé krmivo a vodu pro drůbež umístit do budov nebo alespoň pod přístřešek.
[chooze:article;value:580110]
Pokud se drůbež začne chovat podezřele – klesne produkce vajec, změní se zdravotní stav, nebo dokonce začne umírat – je nutné to neprodleně veterinářům oznámit. Ptačí chřipka se bohužel zejména u hrabavé drůbeže, jakou jsou například slepice, projevuje úhynem.
Naopak divoce žijící vodní ptáci často ani příznaky nemají. Jsou proto skvělými přenašeči viru. Nejde ovšem o první ohnisko ptačí chřipky v tomto měsíci. Zhruba před týdnem se jedno objevilo také v malochovu v Dobešově na Vysočině.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.