Na novoroční tabuli nesmí chybět čočka. Vyhýbat byste se měli rybám či drůbeži

Pojídání čočky na Nový rok prý přinese štěstí a peníze. Podle lidových tradic svým tvarem připomíná mince. Luštěninu každoročně na 1. ledna nevynechá ani paní Romana Šálková z Českých Budějovic. Tradice se prý snaží dodržovat hlavně kvůli dětem.

"Říká se, že to přináší peníze. Naopak se vyhýbáme králičímu, rybímu a kuřecímu masu, protože by nám mohlo odhopkat, odplavat nebo odletět štěstí," sdělila. "Já nemám čočku rád, ale na Nový rok ji jím, protože mě mamka nutí," prohlásil její syn Dominik.

[chooze:article;value:590460]

​Blahobyt by mohla zajistit konzumace i jiných luštěnin. Stejně kouzelnou moc má prý hrách. Někteří lidé místo čočky volí variantu fazolí, ty se jí především ve Spojených státech. V Rakousku a Maďarsku nesmí chybět vepřové a některé národy upřednostňují vepřové rypáčky.

Vepři totiž zaryjí čumák do země, necouvají a postupují vpřed, a tak by měl podle pranostik vypadat i následující rok. Fazole pověst šťastné potraviny dostaly už ve starověkém Egyptě. Důvod jejich pojídání na Nový rok je ale spíše pragmatický, stejně jako ostatní luštěniny byly dříve dostupné i těm nejchudším lidem.

Pojídání 12 kuliček hroznového vína nebo jakéhokoliv kulatého ovoce na Nový rok k nám zřejmě dorazilo od Španělů. Jednotlivé sladké hrozny symbolizují vždy jeden šťastný měsíc v roce.

[chooze:article;value:590439]

​Někdo naopak peče sladké moučníky, do kterých zapéká mince. Šťastný strávník, který ji ve své porci najde, prožije podle pranostiky rok v blahobytu.

Naopak rčení nejíst ryby, aby štěstí neuplavalo, rozhodně neplatí ve skandinávských zemích. Šupiny ryb symbolizují peníze. Na asijských stolech zase nesmí chybět nudle, jejichž délka symbolizuje dlouhý život.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.