Na noční obloze se podle astronomů už brzy objeví nová jasná hvězda. Předpověděli to astronomové americké NASA. Konkrétně má jít o hvězdu T Coronae Borealis, která je sice za normálních okolností běžným okem neviditelná, jednou za čas se ale silně rozzáří a svítí pak podobně silně jako známá Polárka.
Tato takzvaná planoucí hvězda se totiž ve skutečnosti skládá ze dvou hvězd – červeného obra a bílého trpaslíka. Menší hvězda postupně nabírá od svého většího souseda hmotu, ale jen do chvíle, než dojde k řetězové reakci a výbuchu neboli nově. Tento stav u ní nastává jednou za přibližně 80 let. Naposledy k explozi došlo roce 1946.
[chooze:article;value:546491]
Nyní by mělo k výbuchu dojít nejpozději letos v srpnu. Jak ale připomíná CNN, nastat může prakticky každým dnem. "Většina nov se děje neočekávaně, bez varování. Nicméně T Coronae Borealis je jednou z deseti opakujících se nov v galaxii," vysvětluje William J. Cooke z NASA s tím, že hvězda přibližně rok před explozí začne pohasínat. To vědci zaznamenali už loni v březnu. Nova je tedy na spadnutí.
Až 3 000 světelných let vzdálená hvězda exploduje, bude v prvních dnech velmi dobře viditelná pouhým okem a asi týden pak s pomocí dalekohledu. Tedy samozřejmě za předpokladu bezoblačné oblohy. Zahlédnout půjde kdekoliv na severní polokouli a lidé ji najdou v souhvězdí Severní koruny, které se nachází mezi souhvězdími Pastýře a Herkula.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.