Na tyto firmy si před Vánocemi dejte pozor. Experti řekli, kde vás mohou zruinovat

Úrok až procento denně, zavádějící údaje v úvěrových kalkulačkách, slabá kontrola úvěruschopnosti. To jsou jen některá zjištění nového Indexu odpovědného úvěrování Člověka v tísni. Srovnává 32 bankovních i nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů a pomocí 14 parametrů hodnotí, jak jsou bezpečné.

V hodnocení se experti zaměřili na tzv. míru lstivosti – poměr mezi úrokovou sazbou, kterou společnosti inzerují, a tou, za niž opravdu půjčují. O celkovém umístění v Indexu odpovědného úvěrování nerozhoduje pouze cena, ale i dostupnost důležitých informací nebo srozumitelnost rady, co dělat při problémech se splácením.

[chooze:article;value:554394]

​Vítězem se staly společnosti Air Bank, která je stejně jako rodina Nova součástí PPF, a Zonky, obě získaly shodně 93 bodů. Jen s malým odstupem následuje trojice bank: mBank, Česká spořitelna a Komerční banka. "Všechny tyto společnosti poskytují úvěry za přijatelných cenových podmínek, zároveň jsou transparentní a vcelku klientsky vstřícné," řekl analytik David Borges.

​Nejdražší dlouhodobé půjčky aktuálně poskytují CFIG Credit, ViaSMS či FlexiFin. Člověk v tísni modeloval podmínky pro půjčku 50 tisíc se splatností dva roky. Úroková sazba u některých z těchto společností dosahuje i procento denně, což znamená, že půjčku během dvou let přeplatíte až pětkrát, na 50 tisících i statisíce.

Slibují nízký úrok, ale zaplatíte mnohem víc

"Vyšší cena půjčky může mít svoje opodstatnění. Při půjčování peněz totiž platí jednoduchá rovnice: čím vyšší je riziko, že dlužník nebude schopen splácet, tím je půjčka dražší. Pokud ale věřitel žádá nazpět násobky toho, co si dlužník vypůjčil, stává se často sám příčinou, že dlužník nezvládá splácet a dostává se do dluhové pasti," vysvětlil David Borges.

[chooze:article;value:584329]

Některé půjčky jsou kromě vysoké ceny nevhodné i svou konstrukcí. Společnost CFIG Credit nabízí například půjčky, u nichž se v měsíčních splátkách hradí pouze úrok a vypůjčenou jistinu je třeba uhradit jednorázově na konci. Problematické mohou být ale i běžné revolvingové úvěry, kde dlužník splácí jen tzv. minimální splátku. Celkový dluh proto klesá velmi pomalu, pokud vůbec.

​Velkým problémem zůstává i srozumitelnost cen. Věřitelé totiž obvykle zobrazují na svých webových stránkách úrokové sazby s nicneříkajícím dovětkem "již od". Skutečná cena půjček ale může být mnohem vyšší, než je leckdy sympatické číslo v úvěrové kalkulačce.

Odborníci proto doporučují sledovat nejen slibovaný úrok, ale spíše tzv. RPSN – roční procentní sazbu nákladů, což je parametr obsahující kromě úroků i případné poplatky. Pomoct odhalit rizikovou půjčku může i nový nástroj Člověka v tísni Lichvolapka, která po zadání několika údajů úvěr prověří. Následně se můžete obrátit na bezplatnou linku o pomoc.

[chooze:article;value:549623]

Podle dat zveřejněných Exekutorskou komorou ČR je v exekuci přes 600 tisíc Čechů a celkem mají necelých 3,5 milionu exekucí. Nejhorší je situace v Ústeckém kraji, konkrétně na Mostecku, kde je v exekuci 13 % obyvatel, tedy více než každý desátý. Dlouhodobě ale exekucí ubývá.

Dlužníkům má pomoct novela insolvenčního zákona. Na jaře ji schválili poslanci, podívejte se na reportáž (5/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.