Naděje pro pacienty s cukrovkou 1. typu: Může jim pomoci unikátní transplantace

Měří jen tři desetiny milimetru, a přesto zachraňují životy. Před pěti lety podstoupil unikátní zákrok i 70letý Antonín. Kvůli nádoru přišel o slinivku a hrozilo, že skončí závislý na injekcích inzulinu. Díky transplantaci ale začalo jeho tělo inzulin samo produkovat.

"Kdybych to nepodstoupil, tak už bych tady asi nebyl. Všechno funguje tak, jak má. V podstatě dva roky jsem byl úplně bez inzulinu," svěřil se.

"Odstraníme tu nemocnou exokrinní tkáň. To je tkáň, co vyrábí trávicí šťávy. Zachráníme ostrůvky a vrátíme je pacientovi, takže se u něj diabetes nemusí vůbec vyvinout," vysvětlil Jan Kříž, zástupce přednosty centra pro experimentální výzkum z pražského IKEMu.

[chooze:article;value:594599]

Transplantace dokáže zhruba ve třetině případů vyléčit i rozvinutou cukrovku. "Když pacient nedokáže být dostatečně léčen dostupnými současnými prostředky, nepozná příznaky hypoglykemie, může snadno upadnout do bezvědomí a může být až životně ohrožen," řekl František Saudek, vedoucí Laboratoře Langerhansových ostrůvků IKEM.

Během operace lékaři ze slinivky vypreparují zhruba 300 tisíc ostrůvků. Poté je injekcí aplikují pacientovi do jater, kde začnou produkovat inzulin. Oproti transplantaci celého orgánu je to šetrný zákrok.

[chooze:article;value:591497]

"Celý ten výkon trvá půlhodinu až hodinu, víc ne, ten pacient je celou dobu při vědomí, může s námi komunikovat. Je to bezbolestné, pacient druhý den vstane z postele a může chodit," sdělil Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM. Zákrok v pražském IKEMu v posledních letech podstupuje pět až deset pacientů ročně.  

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.