Dvě obří černé díry, které vědci z NASA objevili ve vzdálenosti asi jedné miliardy světelných let od souhvězdí Cygnus na severním okraji Mléčné dráhy, nepřestávají udivovat. S plynem v centru galaxie totiž interagují jinak, než jsou vědci zvyklí. A tento jev, který je první svého druhu, popisují jako "velmi podivnou událost".
"Domníváme se, že černé díry pohltil oblak plynu. Při vzájemném obíhání černé díry interagují s oblakem, rozrušují ho a spotřebovávají jeho plyn. To vytváří oscilační vzor ve světle systému," řekla astrofyzička Lorena Hernández Garcíová.
Poprvé tento neobvyklý jev zpozorovali vědci v Kalifornii v roce 2021, píše web Daily Express. Ti se původně domnívali, že jde o supernovu, tedy hvězdnou explozi. Hernández Garcíová a její tým začaly černé díry sledovat koncem roku 2022 a s pomocí družice NASA Swift Observatory vyloučily, že by se jednalo o supernovu.
[chooze:article;value:582297]
NASA uvedla, že velký oblak plynu při vstupu do černých děr roztrhala gravitace na kusy. Vytvořila se tak vlákna, která zvýšila teplo a hustotu a způsobila, že část plynu byla fluktuačně vyvržena. Díky tomu vzniklo přerušované světlo, které poprvé spatřili američtí astrofyzikové.
"Ten objev je velmi důležitý. Družice Swift se blíží ke svému 20. výročí a je neuvěřitelné, jakých nových vědeckých výsledků stále pomáhá dosáhnout. Stále je toho tolik, co nás může naučit," sdělil Bradley Cenko, hlavní výzkumník z Goddardova kosmického střediska NASA.
NASA prozkoumá měsíc Jupiteru. Podívejte se na reportáž TV Nova (09/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.