Zdražení pohonných hmot se podle Indráčka dalo očekávat. "Od poloviny července rostla cena ropy na evropském trhu. Ten zaznamenal u motorové nafty – když přičtu spotřební daň, která narostla o 1,80 koruny – nárůst zhruba pět korun. To znamená, že u čerpadlářů je to přibližně 3,20," říká.
Podle něj se ale ceny měly zvednout už dávno. "Zvýšení cen mělo nastat už od poloviny července a pro mě z nepochopitelných důvodů si čerpací stanice to zvýšení promítaly do svých marží a dostaly se až k extrému, kdy jejich marže byla v podstatě na nule," nechápe Indráček.
[chooze:article;value:516817]
"Čerpací stanice podle mě zaspaly a měly tu ceny zvyšovat daleko dříve, protože se jim zvýšily nákupní ceny. U benzínu je to obdobné, akorát ten rozdíl tam není tak velký," podotkl předseda petrolejářské unie.
Ceny pohonných hmot mají některá typická "pravidla", která se dodržují, pokud se neděje něco nečekaného. "V létě bývá cena benzínu vyšší, protože se zvyšuje poptávka. Proti tomu nafta mívá vyšší cenu naopak v zimě a je to tím, že nafta je jako topný olej, kterým se topí. V Česku moc ne, ale na západ od nás ano," popsal Indráček s tím, že pak do toho vstupují impulsy jako cena ropy, ekonomický růst či pokles a pak mimořádné situace jako covid nebo válka na Ukrajině.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.