Jak Exnerová upozornila, u dětí a starších dětí zaznamenali nárůst respiračních onemocnění už koncem prázdnin a začátkem školního roku, což není typické. "Teď bych řekla, že ta nemocnost je ve srovnání s jinými roky normální. Nevidím obrovský nárůst nebo nějaké obrovské počty dětí, které by chodily a plnily nám ordinace nebo oddělení," řekla.
Pro rodiče je onemocnění hlavně malého dítěte komplikací, jak to skloubit s pracovními povinnostmi. Podle Exnerové neexistuje univerzální rada, záleží hodně na situaci.
"Ve chvíli, kdy se děťátko ráno probudí, má takové ty skelné oči, posmrkává, začíná pokašlávat, tak si myslím, že je rozumné ho nechat doma a prostě počkat, jak se to vyvine. Někdy je to v začátku těžké říct. A když si nejsem jako rodič jistá, tak je lepší se obrátit na pediatra a poradit se, jestli dítě má zůstat doma, nebo má jít do školy," řekla.
[chooze:article;value:584503]
Exnerová také říká, že je vhodné rychle reagovat na aktuální příznaky a být na ně připravený. "To znamená, když začíná mít ucpaný nos, tak mít v pohotovosti doma ve své lékárně nějaké nosní kapky. Zpočátku může stačit úplně obyčejná mořská voda nebo vincentka, prostě proplachovat, dobře pečovat o sliznici dutiny nosní. Existují i bylinné preparáty na respirační infekty, jako je třeba Kaloba nebo Sinupret," vyjmenovala.
Hlavní je mít doma léky na snižování teploty, aby rodiče najednou třeba ve tři ráno nezjistili, že dítě má vysokou horečku, ale oni doma nic nemají.
[chooze:article;value:577925]
Co se srážení horečky týče, podle Exnerové by se s tím mělo začít, jakmile překročí 38 stupňů Celsia. "Do té doby můžeme předejít nějakému rychlému vzestupu tím, že dítě budeme dostatečně hydratovat, že bude mít dobrý příjem tekutin, že bude v dobře větrané místnosti, nemyslím tím jako vyloženě chladné, ale i to, že doma není přetopeno, že je tam prostě nějaká dobrá teplota," řekla.
Dobrou prevencí nemocí je otužování. Jak Exnerová upozornila, je vhodné mít u vnitřní teploty na paměti to, že jedna věc je teplota v denním režimu a druhá při spánku.
"Máme velkou tendenci, a zejména v domech, kde je ústřední vytápění, mít spíš přetopeno. Co se obecně doporučuje, je, že v místnosti, kde spíme, by ta teplota měla být nižší, určitě je namístě dobře vyvětrat předtím, než jde dítě spát. A ta teplota by neměla přesahovat 20 °C. 23 nebo 24 °C může způsobovat vysychání sliznic, a tedy rozvoj infekce," upřesnila. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.